رپورتاژ

ترجمه کتاب، کاری سخت و زمان‌بر است. اما موسسه ترجمه شبکه مترجمین ایران، با داشتن ویژگی‌های زیر کار ترجمه کتاب را برای مشتریان خود ساده کرده است.

  • تعداد زیاد مترجمان، دست موسسه را در انتخاب مترجم متخصص در حوزه تخصصی کتاب باز گذاشته است.
  • کنترل کیفی و بازخوانی کامل سفارش‌ها چهارچشمی کیفیت ترجمه را تضمین می‌کند.
  • استفاده از نرم افزار ترادوس استودیو از ابتدا تکلیف واژه‌های تخصصی را مشخص می‌کند.
  • با تحویل بخش به بخش و سیستم کنترل پروژه اختصاصی خیالتان از تحویل به موقع کار راحت می‌شود.
  • این موسسه با استفاده از ترادوس‌ استودیو ضمن ارائه ترجمه یکپارچه و با کیفیت، بابت جملات تکراری و مشابه تخفیف ارائه می‌دهد.

شبکه مترجمین ایران، تنها موسسه ترجمه دارنده استانداردهای EN15038 و ISO17100 در ایران و تنها عضو ایرانی GALA و elia با بیش از 180 هزار کاربر حقیقی و حقوقی است.

ثبت سفارش ترجمه کتاب

مشاهده لیست قیمت ترجمه کتاب

در یکی از نوشته‌های قبلی وبلاگ «پانویس»، به نقض آشکار قانون کپی‌رایت از طرف بعضی از استادان دانشگاه اشاره کردم و نوشتم که بعضی از استادان، کتاب‌ها و نرم‌افزارهای غیرآزاد را به طور آشکار، برای دانلود، روی سایت دانشگاهی‌شان قرار می‌دهند. در این نوشته، می‌خواهم در مورد یکی دیگر از موارد نقض قانون کپی‌رایت یعنی عدم اجازه برای ترجمه کتاب بنویسم.

در کشورهایی که قانون کپی‌رایت در آن‌ها به درستی اجرا می‌شود، اگر فردی بخواهد یک کتاب خارجی را ترجمه کند، ابتدا با یک ناشر (محلی) صحبت می‌کند؛ سپس آن ناشر، با ناشر آن کتاب (خارجی)، وارد مذاکره می‌شود و روی قیمت، تیراژ کتاب و مسائل دیگر به توافق می‌رسند و بعد از آن است که مترجم شروع به ترجمه کتاب می‌کند. به عبارت دیگر، ابتدا از ناشر اجازه می‌گیرند و بعد از پرداخت حق امتیاز کتاب، کار شروع می‌شود.

اما در ایران، در بیشتر موارد، اجازه‌ای از ناشر گرفته نمی‌شود و ناشر آن کتاب، حتی روحش هم از ترجمه کتابش، خبر ندارد. در این حالت، اگر نویسنده کتاب، مترجم و یا ناشر ایرانی یا خارجی، سرشناس نباشند، در بیشتر مواقع، خبر آن به گوش نویسنده و یا ناشر خارجی نمی‌رسد؛ اما اگر یک یا چند مورد از این موارد، شناخته‌شده باشند، به لطف اینترنت، نویسنده و ناشر خارجی، باخبر می‌شوند و اینجاست که پرونده‌مان در نقض قانون کپی‌رایت‌ سنگین‌تر می‌شود. درست است که به دلیل امضا نکردن پیمان‌نامه بِرن از طرف ایران، نویسنده و ناشر نمی‌توانند مترجم و ناشر ایرانی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند، اما قبول کنیم این کار، وجهه بین‌المللی ایران را در عرصه فرهنگ، تضعیف می‌کند.

ترجمه بدون اجازه از ناشر

به دلیل علاقه بسیار زیادی که به علم حروف‌چینی و صفحه‌آرایی دارم و همچنین به خاطر چاپ کتاب خودم، با بعضی از ناشران دانشگاهی سر و کار داشته‌ام. متاسفانه بارها دیده‌ام که مترجم و ناشر، نه تنها اجازه‌ای از ناشر خارجی نمی‌گیرند، بلکه حتی زحمت خریدن یک نسخه اصلی از کتاب را هم به خود نمی‌دهند؛ یعنی کتاب را از سایت‌های غیرقانونی دانلود کتاب، دانلود می‌کنند و بدون هیچ کار اضافه‌ای، شروع به ترجمه می‌کنند.

دلیل ترجمه بدون اجازه

اولین دلیلی که مترجمان و ناشران ایرانی برای اجازه نگرفتن از ناشر خارجی دارند، این است که می‌گویند ناشر خارجی، قیمت بالایی را درخواست می‌کند و به خاطر همین، ترجمه کتاب، صرف نمی‌کند. درست است که این وضعیت در مورد بعضی از کتاب‌ها، صدق می‌کند؛ اما خوشبختانه همیشه این‌طور نیست. بگذارید تجربه خودم از تماس با یک ناشر خارجی را برای‌تان بازگو کنم:

چند وقت پیش، یکی از دوستان بسیار عزیزم، من را با کتاب THE NUMBER DEVIL آشنا کرد و یک جلد از آن را در اختیارم گذاشت و تشویقم کرد که کتاب را به فارسی، ترجمه کنم. این کتاب، توسط یک نویسنده بسیار سرشناس آلمانی به نام Hans Magnus Enzensberger نوشته شده و زمانی در اروپا، پرفروش‌ترین  (Best Seller) کتاب بوده است و تا به حال، به ۲۲ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. بعد از خواندن کتاب، برای ترجمه آن به فارسی، علاقه‌مند شدم و بنابراین برای گرفتن اجازه ترجمه، با ناشر آلمانی کتاب تماس گرفتم. ابتدا ای‌میل زیر را دریافت کردم:

Dear Vahid Damanafshan,
Mrs. Josiger forwarded your mail to me as I’m in charge of the Children’s books list at HANSER.
I’m pleased to hear that you are interested in translating DER ZAHLENTEUFEL (THE NUMBER DEVIL) by H.M. Enzensberger from German to Persian.
However we do not grant translation rights to translators directly, but only to Publishers. Further to this, we only allow to publish the text together with the coloured illustrations. Perhaps you can contact some educational publishers in order to convince them, to publish the book?
All best wishes,
Anne Brans

همان‌طور که می‌بینید، در ای‌میل گفته شده است که «ما به طور مستقیم به مترجمان اجازه ترجمه نمی‌دهیم؛ بلکه طرف ما، ناشران هستند» که کاملاً بدیهی است؛ اما با این حال، در ای‌میل بعدی از آن‌ها خواستم که قیمت تقریبی برای دادن اجازه ترجمه را اعلام کنند:

Dear Vahid,
the license fee depends on the conditions, on the number of printed copies and the retail price. I assume between 300 and 500 Euro…. But I have to know first the details…
The CD of the printing data costs 190,- Euro plus courier costs.
At least we are open to discuss the terms depending on the conditions.
All best wishes,
Anne

the-number-devil

همان‌طور که می‌بیند قیمت ۳۰۰-۵۰۰ یورو برای آن زمان که هر یورو، معادل ۱۲۸۰ تومان بود، قیمت زیادی نبود و هر کسی می‌توانست از عهده‌اش بر بیاید و لذا با وجدان راحت، شروع به ترجمه کند. علاوه بر این، در ای‌میل نوشته شده است که یک سی‌دی حاوی تمام شکل‌های کتاب را هم در اختیارم می‌گذارند که بسیار به کارم می‌آمد؛ زیرا اگر دقت کرده باشید، بیشتر کتاب‌های ترجمه شده به فارسی، چون بدون اجازه از ناشر ترجمه شده‌اند و طبیعتاً شکل‌ها و عکس‌های کتاب را از خود ناشر نگرفته‌اند، شکل‌ها، عکس‌ها و نمودارهایش همگی اسکن‌شده هستند که در بیشتر موارد، دارای کیفیت بسیار پایین بوده و گاهی اصلاً قابل استفاده نیستند. البته قبول دارم که قیمت گفته شده در حال حاضر، کمی مشکل‌ساز است؛ اما امیدوارم رییس‌جمهور بعدی که چند روز دیگر، انتخاب می‌شود، فکری به حال کاهش شدید قیمت ریال نسبت به ارز بکند.

خلاصه آنکه اگر قصد ترجمه کتابی دارید، بهتر است قبل از شروع به کار، با ناشر کتاب، تماس بگیرید و موافقتش را جلب کنید. در این حالت، هم شرط ادب و اخلاق را رعایت کرده‌اید و هم با وجدان راحت، یک اثر فرهنگی پاک را به دیگران هدیه می‌دهید. دیدگاه شما چیست؟ آیا با گرفتن اجازه از ناشر، موافقید؟

رپورتاژ

اگر برای ترجمه کتاب به دنبال راه‌حل هستید به شما توصیه می‌کنیم نگاهی هم به وب‌سایت ترجمانو بیاندازید. ترجمانو شبکه‌ای از مترجمین حرفه‌ای در رشته‌های تخصصی گوناگون را در اختیار شما قرار می‌دهد تا ترجمه کتاب برای شما آسان شود. کافی‌است ابتدا سفارش ترجمه را بر روی وب‌سایت ترجمانو ثبت کنید، در زمانی بسیار کوتاه هزینه و زمان تحویل به شما اعلام خواهد شد. برای آن که خیال‌تان از کیفیت ترجمه راحت باشد، به صورت رایگان و پیش از هر گونه پرداخت وجه، برای شما چند نمونه ترجمه از مترجمین مختلف ارسال می‌شود و به شما این انتخاب را می‌دهد تا مترجم کتاب را خودتان بر اساس نمونه ترجمه‌ها انتخاب نمایید. شاید حتی خیالتان راحت‌تر شود اگر بدانید که ترجمانو وب‌سایت برتر جشنواره‌وب‌ایران در خدمات ترجمه است و هر هفته تعداد زیادی کتاب در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف را برای مشتریانی در دانشگاه تهران، پژوهشگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد دانشگاهی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و بسیاری دیگر ترجمه می‌کند.

پس همین حالا برای ثبت سفارش ترجمه کتاب و قیمت‌گذاری رایگان کلیک کنید یا با شماره تلفن 02166469735 تماس بگیرید.

www.Tarjomano.com

رپورتاژ

خدمات ترجمه پارس 68 ترجمه کتاب را به صورت تخصصی و تضمینی انجام می‌دهد. برای اطمینان و راحتی شما بعد از ثبت در سایت ترجمه پارس 68 می‌توانید ترجمه خود را بخش‌بخش تحویل گرفته و مطالعه کنید و اگر نکاتی مدنظرتان بود، ذکر کرده تا در ادامه بر مبنای سلیقه شما انجام گیرد. همچنین شما می‌توانید هزینه ترجمه کتاب را در چند قسط پرداخت نمایید.
قیمت‌گذاری و مشاوره به صورت رایگان است.
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما از طریق تلگرام 09108681199 و یا شماره 02166924136 در تماس باشید.

رپورتاژ

برای ترجمه کتاب‌، چه برای تقویت رزومه دانشگاهی و چه برای پروژه‌هایی از قبیل کسر خدمت سربازی، سایت ترجمه تخصصی ترجمیک در خدمت شماست. ترجمیک با توجه به مزایای متعددی که نسبت به سایر موسسات دارد، می‌تواند به شما در ترجمه و انتشار کتاب‌هایتان کمک نماید:
کیفیت و سرعت مناسب: ترجمیک با داشتن نزدیک به 1000 مترجم (25% دکتری و 40% کارشناسی‌ارشد) خدمات ترجمه تخصصی با کیفیت عالی ارائه می‌دهد. در ترجمیک، ترجمه کتاب در زمان نسبتاً کوتاهی (یک یا دو ماه بسته به حجم کتاب) انجام می‌شود.
هزینه مناسب: هزینه ارائه شده از سوی ترجمیک بسیار منعطف و استاندارد است. به این ترتیب شما هزینه متناسب با سفارش خود پرداخت خواهید کرد.
همکاری با انتشارات برای چاپ کتاب: اگر نیازمند انتشار و چاپ آن نیز باشید، ترجمیک از طریق موسسات انتشاراتی همکار خود می‌تواند این فرآیند را برای شما تسهیل کند تا شما هزینه و زمان متناسب با کیفیت و هدفی که از انتشار کتاب دارید پرداخت کنید.

در نوشته‌های بعدی وبلاگ، باز هم درباره مسایل علمی و دانشگاهی خواهم نوشت. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌ها باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک «پانویس» شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید:

دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: http://panevis.ir/?p=370

نوشته‌ زیر را هم بخوانید:

این نوشته را به اشتراک بگذارید: