بدون شک، همه ما با دانشنامه ویکی‌پدیا، آشنا هستیم. دانشنامه‌ای که با وجود عمر نسبتاً کوتاه خود، به بزرگ‌ترین دانشنامه اینترنتی آزاد تبدیل شده است و توانسته است در این مدت کوتاه، اعتماد بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کند. ویکی‌پدیا در حال حاضر، طبق آمار سایت الکسا، هفتمین سایت پربازدید دنیا است و حدود ۳۶۵ میلیون خواننده دارد.

با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در چند روز گذشته، کنجکاو شدم آمار بازدید بعضی از مقاله‌های مرتبط با ایران و انتخابات ایران را در بیاورم. خوشبختانه یکی از مدیران فعال ویکی‌پدیا به نام هنریک (Henrikیک ابزار آمارگیری از تعداد بازدیدهای مقاله‌های ویکی‌پدیا ساخته است که با استفاده از آن می‌توان به آمار بازدید مقاله‌ها، از سال ۲۰۰۷ تا به حال دسترسی پیدا کرد. هنریک، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر/مهندسی برق است و در کشور سوئد زندگی می‌کند. در زیر، مقاله‌هایی را که بررسی کرده‌ام را می‌توانید ببینید. لازم به توضیح است که آمار بازدیدها مربوط به ۱۶ روز گذشته، یعنی از اول ماه ژوئن تا ۱۶ ژوئن است. همچنین، اعداد موجود در عکس‌ها، تعداد بازدیدها را نشان می‌دهد.

اولین مقاله‌ای که آمارش را بررسی کردم، مقاله Iranian_presidential_election,_2013 بود (لینک):

Iranian-presidential-election-stat

دومین مقاله، مقاله President_of_Iran بود (لینک):

President-of-Iran-stat

سومین مقاله هم طبیعتاً باید مقاله Hassan_Rouhani باشد (لینک):

hassan-rouhani-stat

نکته جالب در اینجا این است که آمار بازدید مقاله فارسی حسن_روحانی هم با رشد چندین برابری مواجه شده است (لینک). گویا خیلی از کاربران، بعد از رای دادن، زندگی‌نامه و سوابق اجرایی آقای روحانی را چک کرده‌اند! نکته جالب دیگر این است که این مقاله در جایگاه ۴۲ در ویکی‌پدیای فارسی قرار دارد:

hassan-rouhani-fa-stat

بعد از این مقاله‌ها، از آنجایی که این روزها، ایران در کانون توجه رسانه‌های دنیا است، به سراغ مقاله Iran رفتم (لینک). نکته قابل توجه در مورد مقاله ایران، این است که این مقاله در جایگاه ۸۷۰ در ویکی‌پدیای انگلیسی قرار دارد:

iran-stat

در مرحله بعد، چون می‌دانستم ممکن است بعضی از کاربران به سراغ نام قدیمی ایران رفته باشند، آمار مقاله Persia را هم بررسی کردم (لینک):

persia-stat

مقاله دیگری که بررسی کردم، مقاله Nuclear_program_of_Iran بود که همان‌‌گونه که می‌بینید، هنوز در کانون توجه قرار نگرفته است (لینک).

nuclear-program-of-iran-stat

در مرحله آخر هم با توجه به روحانی بودن آقای دکتر روحانی و همچنین ذکر کلمه «مجتهد» در مقاله ایشان در ویکی‌پدیا که ممکن است برای بعضی از کاربران انگلیسی‌زبان، ناآشنا باشد، نگاهی هم به آمار مقاله Mujtahid انداختم و دیدم که حدسم درست است و آمار بازدید این مقاله هم رشد زیادی داشته است (لینک):

mujtahid-stat

به نظر من، رشد بازدید از مقاله‌های گفته شده، به غیر از مقاله Iran و Persia، طبیعی به نظر می‌رسد. در مورد مقاله‌های Iran و persia، من فکر می‌کنم مسئولان گردشگری و به ویژه رایزن‌های فرهنگی ما در سفارت‌‌خانه‌های ایران در کشورهای خارجی، خوب عمل نکرده‌اند. بارها و بارها در سایت‌های خبری دیده‌ایم که بسیاری از فرنگی‌ها، ایران را کشوری عربی، خشک، بی‌آب و علف و… می‌دانند؛ حتی بعضی از آنان، ایران را با کشور عراق اشتباه می‌گیرند. امیدوارم در دولت آینده، به توسعه گردشگری و تبادلات فرهنگی میان ایران و سایر کشورها، توجه بیشتری بشود.

آیا شما مقاله‌ای در نظر دارید که بخواهید آمار بازدیدش به این فهرست اضافه شود؟

لینک ثابت: http://panevis.ir/?p=398

این نوشته را به اشتراک بگذارید: