دو روز پیش، یعنی ۱۶ شهریور، روز وبلاگستان فارسی بود. روزی که در آن، بعضی از وبلاگ‌نویسان فارسی‌زبان، معمولاً به بیان خاطره‌ها، دغدغه‌ها، انتقادها، پیشنهادها، معرفی وبلاگ‌های گمنام و… می‌پردازند. نوشته‌های امسال را که می‌خواندم، بعضی از وبلاگ‌نویسان پیش‌کسوت، از رکود وبلاگستان فارسی گلایه داشتند. شاید این ادعا تا حدی درست باشد؛ اما با کمال احترام به این دوستان، من آن را باور ندارم. در واقع ابتدا باید منظورمان از رکود را روشن کنیم. آیا منظور از رکود، کیفیت پایین وبلاگ‌ها از دید محتوایی است یا نبود وبلاگ‌های تخصصی در حوزه‌هایی غیر از فناوری یا اصلاً تعداد پایین وبلاگ‌های فارسی؟

روز وبلاگستان فارسی

در مورد کیفیت وبلاگ‌ها، بدون شک، هیچ‌ وبلاگ‌نویسی دوست ندارد که نوشته‌اش بدون کیفیت باشد. بنابراین می‌توان گفت که نوشته‌هایی که در وبلاگ‌ها می‌بینیم، در بیشتر اوقات، نتیجه حداکثر تلاش نویسنده برای پروراندن نوشته است. روشن است که بسیاری از وبلاگ‌نویسان از جمله خود من، هنوز تا رسیدن به یک وبلاگ‌نویس خوش‌نویس، راه بسیار درازی در پیش داریم. بنابراین نباید به وبلاگ‌نویسان، خرده گرفت که چرا نوشته‌های‌تان، کیفیت ندارد.

در مورد نبود وبلاگ‌های تخصصی، این مورد را تا حدی قبول دارم. در این چهار ماهی که وبلاگ‌نویسی را شروع کرده‌ام، خیلی سعی کرده‌ام که وبلاگ‌نویسان همکار خودم، به ویژه هم‌رشته‌ای‌های خودم، یعنی آن‌هایی که در مورد ریاضی می‌نویسند را پیدا کنم؛ اما افسوس که به غیر از چند مورد، به بن‌بست خورده‌ام. البته باید در نظر داشت که وبلاگ‌های تخصصی‌ غیر از فناوری، زیاد طرفدار ندارند؛ چون به عنوان مثال، یک وبلاگ در مورد ریاضی فقط برای اهالی ریاضی جالب است؛ در صورتی که یک وبلاگ فناوری، برای همه می‌تواند جالب باشد. از طرف دیگر، خوب می‌دانیم که اگر وبلاگ‌نویسی متوجه شود که تعداد خوانندگان نوشته‌هایش کم است، از نوشتن دلسرد می‌شود و وبلاگ‌نویسی را رها می‌کند. بنابراین در اینجا هم باید به این وبلاگ‌نویسان حق داد که وبلاگ‌نویسی را فراموش کنند.

روز وبلاگستان فارسی

در مورد تعداد پایین وبلاگ‌های فارسی، این مورد را به هیچ‌وجه قبول ندارم. اگر سری به سایت الکسا که سایت‌های دنیا را بر اساس محبوب بودن، رتبهٰ‌بندی می‌کند، بزنیم می‌بینیم که در کشور خودمان، از ده سایت محبوب کشور، سه تای آن‌ها، سایت‌های سرویس‌دهنده وبلاگ‌های فارسی هستند. همین آمار به خوبی نشان می‌دهد که وبلاگ‌نویسی فارسی، چقدر در ایران طرفدار دارد.

با تمام این حرف‌ها،امیدوارم که وبلاگستان فارسی، روز به روز قوی‌تر و پربارتر شود و برای هر موضوعی بتوانیم در آن، مطالب باکیفیت پیدا کنیم.با مقدمه بالا، می‌خواهم یک مسابقه وبلاگ‌نویسی به نام چهره‌بلاگ را معرفی کنم.

معرفی چهره‌بلاگ

چهره‌بلاگ سایتی است که با هدف کشف سایت‌ها و وبلاگ‌های برتر فارسی در موضوعات مختلف ایجاد شده است. روش کار آن به این صورت است که صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها، سایت‌ها و وبلاگ‌های‌شان را در آن ثبت می‌کنند و خود را در معرض نقد دیگران قرار می‌دهند. روند ثبت‌نام سایت‌ها و وبلاگ‌ها بسیار آسان است؛ کافی است فقط کدی را که بعد از ثبت مشخصات سایت یا وبلاگ در چهره‌بلاگ به شما داده می‌شود را در پوسته سایت یا وبلاگ خود کپی کنید تا مشخص شود که شما صاحب واقعی آن سایت یا وبلاگ هستید. حال بقیه کاربران می‌توانند به دو ویژگی سایت یا وبلاگ شما، یعنی گرافیک و محتوای آن رای بدهند.

چهره‌بلاگ

با وجود تحسین تمام ویژگی‌های بسیار خوب و نقاط قوت این مسابقه وبلاگ‌نویسی، چند پیشنهاد و انتقاد نسبت به آن دارم که امیدوارم تا جای ممکن، به آن‌ها توجه شود:

۱- ناشناس بودن مدیران سایت

یکی از بخش‌های جذاب هر وبلاگی که برای اولین بار به آن سر می‌زنم، دوست دارم ببینم، بخش «درباره ما» است. به نظر من، معرفی نویسنده وبلاگ در این بخش، باعث می‌شود که حس بهتری در خواننده ایجاد شود و خواننده با دید مثبتی نوشته‌ها را بخواند. از طرف دیگر، به نظر من، خواننده حق دارد بداند که نوشته‌های چه کس یا کسانی را دارد می‌خواند. در مورد چهره‌بلاگ هم شرکت‌کنند‌گان حق دارند بدانند که چه کس یا کسانی پشت برگزاری این مسابقه هستند. سابقه این افراد در وبلاگستان فارسی چیست؟

۲- در دسترس نبودن سایت در بعضی از ساعت‌ها

من از دو روز گذشته تا به حال، چندین بار با مشکل داون بودن سایت چهره‌بلاگ برخورد کرده‌ام. مدت داون بودن سایت‌ هم گاهی ۳ تا ۴ ساعت طول کشیده است. از دوستان گرداننده این سایت، انتظار می‌رود این مشکل که بسیار هم آزار‌دهنده است را هر چه زودتر حل کنند؛ چون باعث دید منفی کاربران نسبت به مسابقه می‌شود و در ذهن آن‌ها، حرفه‌ای نبودن تیم گرداننده سایت را القا می‌کند.

۳- جوابگو نبودن بخش تماس با ما

در چند روز گذشته، دو بار و به بهانه‌های مختلف، از طریق صفحه «تماس با ما» با مسئولان سایت تماس گرفته‌ام؛ اما هنوز جوابی دریافت نکرده‌ام. به نظر من، حداقل انتظاری که از مسئولان برگزاری یک مسابقه می‌رود این است که در اسرع وقت، به سوال‌ها و مشکلات کاربران رسیدگی کنند.

contactus

۴- نبود امکان ثبت‌نام با ای‌میل‌های دانشگاهی

موقع ثبت وبلاگ پانویس در سایت، از ای‌میل دانشگاهی‌ام که در دامنه .kut.ac.ir است، استفاده کردم؛ اما در کمال تعجب، با پیغام خطایی مبنی بر نامعتبر بودن آدرس وارد شده روبرو شدم. امیدوارم که با توجه به خبرهای مربوط به رسوایی شنود ارتباطات این روزها، عمدی در کار نبوده و فقط یک اشتباه برنامه‌نویسی بوده باشد.

۵- امکان شرکت هر نوع سایت یا وبلاگ با هر شرایطی

در حال حاضر، امکان شرکت هر نوع سایت یا وبلاگی در مسابقه وجود دارد. چه خوب می‌شد اگر مسئولان مسابقه، یک حداقل شرایطی را برای شرکت در مسابقه قرار می‌دادند. به عنوان مثال، شایسته نیست که وبلاگ‌ها و سایت‌های ناقض کپی‌رایت نوشته‌ها، جایی در این مسابقه داشته باشند. البته روشن است که تشخیص کپی‌رایت نوشته‌ها، کار بسیار سختی است؛ اما در مورد شرایط دیگر، می‌توان بحث کرد.

۶- مشخص نبودن برنامه مسابقه

در حال حاضر، به طور حتی خلاصه هم در مورد زمان‌بندی مسابقه اطلاع‌رسانی نشده است. به عنوان مثال، معلوم نیست که مسابقه از کی شروع شده است؛ تا کی فرصت برای شرکت کردن وجود دارد، چه موقع نتایج اعلام می‌شود و سوالات دیگری که ممکن است برای کاربران به وجود بیاید. از طرف دیگر، معلوم نیست که آیا مسابقه، به غیر از خود شرکت‌کنندگان، داوران دیگری هم خواهد داشت. جایزه وبلاگ برنده چیست؟ آیا مسابقه، برنامه‌های جنبی هم خواهد داشت یا فقط هدفش این است که وبلاگ «چهره» را مشخص کند؟

۷- نبود تبلیغات مسابقه در سایت‌ها و وبلاگ‌ها

بدون شک، تبلیغات می‌تواند کمک بسیار خوبی برای معرفی این‌گونه مسابقات باشد؛ اما متاسفانه به نظر می‌رسد، به جز بنرهای مسابقه که به صورت داوطلبانه در چند وبلاگ قرار گرفته است، بنر دیگری وجود ندارد که در سایت‌ها و وبلاگ‌های پربازدید قرار گرفته باشد. البته نباید فراموش کرد که سفارش این‌گونه بنرهای تبلیغی، هزینه‌هایی را به مسئولان چهره‌بلاگ متحمل خواهد کرد که امیدوارم با گرفتن اسپانسرهای مناسب، این هزینه‌ها را تامین کنند.

چهره‌بلاگ

۸- نبود صفحه اختصاصی برای هر سایت یا وبلاگ

یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌هایی که به نظر من در چهره‌بلاگ وجود دارد، نبود صفحه اختصاصی برای هر سایت یا وبلاگ است. در حال حاضر، همه سایت‌ها و وبلاگ‌های شرکت‌کننده به صورت یک لیست بلند بالا در سایت به نمایش در می‌آیند. چه خوب می‌شد اگر هر وبلاگ دارای یک صفحه اختصاصی و آدرس اختصاصی می‌شد که در آن، اطلاعاتی مانند معرفی نویسنده آن، موضوع آن، قدمت آن، گزینه‌های رای‌دهی و… به نمایش در می‌آمد و می‌شد در وبلاگ‌های خودمان به آن لینک بدهیم و خواننده‌های‌مان را تشویق به رای دادن می‌کردیم.

۹- معلوم نبودن رتبه سایت یا وبلاگ در بین سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر

بدون شک، برای یک وبلاگ‌نویس، علاوه بر بازخورد خوانندگانش، کمیت‌هایی هم مانند تعداد خواننده‌ها، تعداد بازدیدها و… مهم هستند. در این مسابقه هم ای کاش، آماری مانند رتبه وبلاگ‌ در بین وبلاگ‌های هم‌موضوع خود و رتبه کل در بین وبلاگ‌های دیگر، چه از لحاظ محتوا و چه از لحاظ گرافیک، به صورت آنی، در اختیار وبلاگ‌نویسان و حتی شرکت‌کنندگان دیگر قرار می‌گرفت.

site-rank

۱۰- نداشتن امکان‌ اطلاع‌رسانی

به نظر من خیلی خوب می‌شد اگر مسئولان چهره‌بلاگ، امکانی را فراهم می‌آورند تا بدانیم چه کسانی به وبلاگ‌مان رای مثبت یا منفی داده‌اند. این طوری می‌توانستیم دلیل این کارشان را جویا شویم و از نظرات آن‌ها در جهت رفع کاستی‌های وبلاگ‌مان استفاده کنیم.

بدون شک، ذکر این انتقادها و پیشنهادها، به هیچ وجه از ارزش بالای کار دوستان برگزارکننده مسابقه چهره‌بلاگ، کم نخواهد کرد. هدف من از ذکر این موارد، تنها این است که چنین مسابقه‌هایی با کیفیت بهتری برگزار شود. برای این دوستان، از صمیم قلب، آرزوی موفقیت می‌کنم.

نحوه رای دادن به وبلاگ‌های مورد علاقه در چهره‌بلاگ

حتی اگر وبلاگی هم نداشته باشید، می‌توانید به سادگی در سایت چهره‌بلاگ، ثبت‌نام کنید؛ سپس بعد از وارد شدن به سایت، روی گزینه «انتخاب چهره» کلیک کنید تا لیست بلاگ‌های شرکت‌کننده به نمایش در بیاید. سپس در بخش «جستجوی بلاگ» در پایین لیست بلاگ‌ها، وبلاگ مورد علاقه خود را پیدا کرده و به آن رای بدهید. یادتان باشد که بعد از ثبت‌نام، فقط ۵ «انرژی» دارید. بنابراین فقط می‌توانید به ۵ وبلاگ رای بدهید.

فراموش نکنید که به وبلاگ «پانویس» هم رای بدهید!

لینک ثابت: http://panevis.ir/?p=629

این نوشته را به اشتراک بگذارید: