اگر به تازگی به جمع خوانندگان این وبلاگ پیوسته‌اید، لازم است ابتدا پیش‌نیازهای زیر را بخوانید:

نصب لاتک و زی‌پرشین، مانند نصب نرم‌افزارهای معمولی نیست؛ یعنی در اینجا، یک فایل با پسوند exe وجود ندارد که با دو بار کلیک کردن روی آن، فرایند نصب شروع شود. لاتک و زی‌پرشین، فقط مجموعه‌ای از ماکروها هستند. بنابراین برای نصب لاتک و زی‌پرشین، باید نرم‌افزار دیگری نصب شود.

نصب لاتک

برای نصب لاتک، باید یک به‌اصطلاح توزیع تِک (Tex Distribution) را روی کامپیوتر خود نصب کنید. این توزیع تِک، شامل کلیه‌ ابزارهای لازم برای حروف‌چینی مانند قلم‌ها، بسته‌های مختلف، ویرایشگرها، نمایشگرها، موتورهای حروف‌چینی و… است. از معروف‌ترین توزیع‌های تک موجود، می‌توان به میک‌تک (MiKTeX) و تک‌لایو (TeX Live) اشاره کرد. توزیع میک‌تک، فقط روی سیستم‌عامل ویندوز نصب می‌شود؛ اما تک‌لایو به آسانی روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس نصب می‌شود. علاوه بر این، میک‌تک در نسخه‌های جدید خود با حروف‌چینی فارسی با زی‌پرشین مشکل دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که از تک‌لایو استفاده کنید. تک‌لایو، یک نرم‌افزار آزاد است که توسط گروهی از علاقه‌مندان دنیای تِک و لاتک نگهداری شده و توسعه می‌یابد. این نرم‌افزار، هر روز بروزرسانی شده و در طی این بروزرسانی‌ها، باگ‌های احتمالی موجود در بسته‌های آن رفع و یا امکانات جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود.

نصب لاتک و زی‌پرشین

نصب تک‌لایو

برای نصب تک‌لایو، به طور کلی، دو روش وجود دارد:

روش اول، روش نصب از طریق وصل بودن به اینترنت است. در این روش، ابتدا یک فایل زیپ‌شده چند مگابایتی را دانلود می‌کنید و سپس با اجرای آن، بقیه فایل‌های مورد نیاز دانلود می‌شود. عیب این روش، این است که در بیشتر اوقات، سرعت دانلود آن پایین است و مدام، فرایند دانلود قطع می‌شود؛ اما مزیت آن، این است که آخرین نسخه بسته‌های موجود، دانلود می‌شود.

روش دوم، روش نصب از طریق یک فایل iso است. در این روش، تک‌لایو را در قالب یک فایل ایزوی ۲٫۴ گیگابایتی (در زمان نوشتن این نوشته) دانلود می‌کنید. عیب این روش، این است که این فایل iso، هر سال فقط یک بار بروزرسانی می‌شود. به بیانی دقیق‌تر، هر سال در اواخر ماه ژوئن، نسخه جدید آن تحت عنوان texliveYYYY.iso منتشر می‌شود که در آن، منظور از YYYY، سال انتشار آن است؛ البته در صورت به کار بردن این روش، بعدها هم می‌توانید نسخه جدیدتر بسته‌ها یا حتی بسته‌های جدید را به تک‌لایو نصب‌شده روی سیستم‌تان اضافه کنید. خوشبختانه جز در موارد بسیار کمی، نیازی به بروزرسانی منظم نیست. مزیت این روش، بی‌دردسر بودن و بالا بودن سرعت دانلود آن است.

اگر کاربر حرفه‌ای کامپیوتر نیستید، پیشنهاد من، استفاده از روش دوم است. در ادامه، به علت بالاتر بودن تعداد کاربران ویندوز، روش نصب در ویندوز توضیح داده می‌شود.

برای شروع، ابتدا به صفحه دانلود فایل ایزوی تک‌لایو بروید و فایل texliveYYYY.iso را دانلود کنید. سعی کنید دانلود این فایل را با نرم‌افزارهای مدیریت دانلود، انجام دهید تا اگر در حین دانلود، جریان برق یا اینترنت‌تان قطع شد، بعد از اتصال، دوباره مجبور نباشید که فرایند دانلود را از اول شروع کنید.

بعد از پایان فرایند دانلود، یک فایل ایزوی تقریباً ۲٫۴ گیگابایتی به دست می‌آورید. برای استفاده از این فایل، یا باید آن را روی یک دی‌وی‌دی، بسوزانید یا از نرم‌افزارهایی که درایو مجازی می‌سازند، استفاده کنید. در هر دو صورت، بعد از باز کردن دی‌وی‌دی (یا دی‌وی‌دی مجازی) تک‌لایو دانلود شده، باید محتوای آن، شبیه به چیزی مانند شکل زیر باشد:

نصب لاتک و زی‌پرشین

حال روی فایل install-tl-advanced.bat راست کلیک کرده و در منوی ظاهر شده، روی گزینه Run as administrator کلیک کنید:

نصب لاتک و زی‌پرشین

بعد از کلیک روی گزینه Run as administrator، یک پنجره خط فرمان مانند شکل زیر باز می‌شود:

نصب لاتک و زی‌پرشین

بعد از باز شدن پنجره خط فرمان، صفحه نصب تک‌لایو مانند شکل زیر باز می‌شود:

راهنمای نصب لاتک و زی‌پرشین

پیشنهاد می‌کنم تنظیمات صفحه نصب را تغییر ندهید؛ چون به نظر من، بهترین تنظیمات ممکن هستند؛ اما اگر به دلایلی می‌خواهید مسیر نصب را تغییر دهید، دقت کنید که در مسیر انتخابی‌تان، فاصله وجود نداشته باشد؛ یعنی مثلاً تک‌لایو را در مسیر

E:\my programs\texlive

که دارای یک فاصله بین my و programs است، نصب نکنید. علاوه بر این، در مسیر نصب، نباید نام پوشه‌ها، فارسی باشد. همچنین، قبل از شروع فرایند نصب، صفحه‌ای نمایان می‌شود که به شما پیشنهاد می‌کند در طول فرایند نصب، آنتی‌ویروس خود را موقتاً غیرفعال کنید. این پیشنهاد را قبول کنید؛ چون به علت بالا بودن تعداد فایل‌های نصبی، چک کردن آن‌ها به وسیله آنتی‌ویروس، زمان زیادی می‌برد و لذا فرایند نصب، طولانی می‌شود. بعد از زدن دکمه Install TeX Live فرایند نصب شروع می‌شود. دقت داشته باشید که در طول فرایند نصب، پنجره خط فرمانی که در ابتدا باز شد را نبندید.

بستگی به سرعت کامپیوترتان، فرایند نصب به طور تقریبی، ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. در پایان، باید با پیغام زیر روبرو شوید که نشان می‌دهد فرایند نصب، به خوبی انجام شده است.

نصب لاتک و زی‌پرشین

نصب زی‌پرشین

تا اینجای کار، لاتک را نصب کرده‌اید. حال برای حروف‌چینی متن‌های فارسی، باید زی‌پرشین را هم نصب کنید؛ اما نیازی به این کار نیست؛ چون قبلاً آن را نصب کرده‌اید! در واقع، در حین نصب تک‌لایو، بسته زی‌پرشین هم که یکی از هزاران بسته موجود در تک‌لایو است، نصب شده است.

در نوشته‌های بعدی وبلاگ «پانویس»، در مورد شروع حروف‌چینی با لاتک و زی‌پرشین خواهم نوشت. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌ها باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک «پانویس» شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید:

دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=435

 

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین