همیشه از دیدن آدم‌هایی که با وجود روبرو شدن با رفتارهای دلسردکننده و ناامیدکننده و مشکلات و محرومیت‌ها، روی رسیدن به هدف‌هاشون پافشاری می‌کنن و ول‌شون نمی‌کنن، کیف می‌کنم؛ آدم‌هایی که روی هدف‌های درست تمرکز می‌کنن و با انگیزه، مطالعه، تلاش و پشتکار موفق می‌شن. توی این پست می‌خوام دو نمونه از این آدم‌ها رو بهتون معرفی کنم.

لیلیان لیندسی

یه نمونه آشکار از این جور آدم‌ها لیلیان لیندسی هستش. لیلیان ۱۴۹ سال پیش توی لندن به دنیا اومد. وقتی دبیرستان رو تموم کرد، معلمش تشویقش کرد که بره معلم بشه؛ چون یه شغل مرسوم برای زن‌های اون موقع بود؛ اما لیلیان گفت می‌خوام دندون‌پزشک بشم! شغلی که تا اون لحظه هیچ زنی تو انگلیس به خاطر قوانین مردسالارانه بهش نرسیده بود. بهش گفتن حالا که این‌قدر جدی هستی، برو دستیار دندون‌پزشک بشو؛ اما باز هم قبول نکرد و گفت من می‌خوام خود دندون‌پزشک بشم و رفت برای بیمارستان ملی دندان‌پزشکی لندن درخواست پذیرش داد. رئیس بیمارستان با این بهونه که بودنت در اینجا حواس دانشجوهای پسر رو پرت می‌کنه، ردش کرد؛ حتی جلسه مصاحبه‌ رو هم توی خیابون انجام داد تا یه وقت پسرها تحریک نشن!

لیلیان لیندسی

لیلیان لیندسی

باز هم ناامید نشد و رفت اسکاتلند؛ چون اونجا یه خرده فضا واسه رفتن دخترها به دانشگاه بازتر بود. اونجا هم بعضی از استادها با حضورش مخالفت کردن؛ اما همه رو نادیده گرفت و تو ۲۴ سالگی بالاخره مدرک دندون‌پزشکیش رو گرفت! برگشت لندن و با پولی که از عموش (داییش) گرفت و یه خرده وام، یه مطب زد. ۱۰ سال کار کرد تا تونست همه قرض‌هاش رو پس بده. تو ۳۴ سالگی ازدواج کرد و وارد انجمن دندان‌پزشکی انگلیس شد.

اونجا هم خوش درخشید و کلی مقاله خوب چاپ کرد تا اینکه تو سن ۷۵ سالگی محکم‌ترین مشتش رو کوبید تو دهن اون‌هایی که سد راهش بودن: شد اولین رئیس زن انجمن دندان‌پزشکی انگلیس و در واقع رئیس معتبرترین مرجع دندان‌پزشکی انگلیس! زندگی لیلیان رو می‌شه به عنوان فرمول موفقیت در زندگی در نظر گرفت. مثل لیلیان باشیم! اگه فکر می‌کنیم راهی رو که انتخاب کردیم، درسته، مثل تراکتور بریم جلو!

جک ما

این جَکه. اهل چین و ۵۶ سالشه. قبل از دانشگاه هر روز ۲۷ کیلومتر با دوچرخه‌‌ش رکاب می‌زده تا بتونه به یکی از هتل‌های نزدیک خونه‌شون بره و با توریست‌ها صحبت کنه و انگلیسیش رو قوی کنه و در واقع روی یادگیری زبان انگلیسی کار کنه. ۴ بار کنکور داد تا بالاخره وارد دانشگاه شد و تو سن ۲۴ سالگی لیسانس زبان انگلیسی گرفت. ‌بعد از گرفتن مدرکش برای ۳۰ شغل مختلف درخواست داد؛ اما قبول نشد. حتی مجموعه‌رستوران‌های KFC که تازه تو شهرش باز شده بود هم استخدامش نکرد. از ۲۴ نفر تنها کسی بود که قبول نشد! برای مدرسه کسب‌وکار هاروارد ۱۰ بار اپلای کرد؛ اما قبول نشد. تا اینکه تو سن ۳۰ سالگی در مورد اینترنت شنید. اولین کامپیوترش رو تو ۳۳ سالگی خرید. ‌

جک ما

جک ما

اولین بار ۳٫۵ ساعت طول کشید تا تونست تو خونه‌‌ش با اینترنت دایل‌آپ نصف یه صفحه رو باز کنه و به دوستاش نشون بده اینترنت چیه. کم‌کم فهمید می‌شه از اینترنت پول درآورد. یه کم پول قرض کرد و «علی‌بابا» رو همراه دوستاش توی آپارتمانش تاسیس کرد. ‌امروز علی‌بابا بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی چین و جک پول‌دارترین چینی و طبق فهرست میلیاردرهای بلومبرگ، هفدهمین فرد ثروتمند دنیا با ۶۰٫۶ میلیارد دلار ثروت خالصه.

چند ماه پیش بنیاد خیریه «جک ما» گفت که ۱۴٫۴ میلیون دلار برای پیشگیری، درمان و پیدا کردن واکسن ویروس کرونای جدید به گروه‌های تحقیقاتی کمک می‌کنه. علی‌بابا هم گفته ۱۴۴ میلیون دلار برای خرید تجهیزات پزشکی برای ووهان و یه استان دیگه اهدا می‌کنه. علاوه بر این علی‌بابا گفته قدرت محاسباتی هوش مصنوعیش رو رایگان در اختیار سازمان‌های علمی قرار می‌ده تا برای تحقیقات مربوط به پیدا کردن واکسن یا درمان ویروس کرونا ازش استفاده کنن. ‌

حالا یک سوال: چقدر از کامپیوتر و لپ‌تاپ و گوشی و اینترنت و یه عالمه منابع یادگیری زبان و خلاصه این همه اطلاعاتی که رایگان در دسترس‌مونه، برای رشد و پیشرفت‌مون استفاده می‌کنیم؟

اگر می‌خواهید از انتشار نوشته‌های بعدی پانویس باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس، اینستاگرام و یا کانال تلگرام پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید. دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=3373
‌ ‌

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین