مطالب وبلاگ «پانویس» را من یعنی وحید دامن‌افشان می‌نویسم.

وحید دامن‌افشان

کمی از خودم می‌گویم. قبل از شش سالگی، بارها و بارها با پدرم که معلم بود، به مدرسه می‌رفتم و آن قدر از درس و مدرسه خوشم می‌آمد که قبل از اینکه وارد مدرسه شوم، خواندن و نوشتن را به طور کامل یاد گرفته بودم. به خاطر همین، در دوران مدرسه مشکلی با کلاس املا و انشا نداشتم. در دوران راهنمایی به شدت به درس زبان انگلیسی علاقه‌مند شدم تا اینکه بعد از گذراندن آزمون ورودی وارد دبیرستان نمونه شدم؛ دبیرستانی که دبیرانش از میان بهترین‌های استان انتخاب شده بودند.

در دبیرستان با کامپیوتر و اینترنت دایل‌آپ آشنا شدم و روز‌به‌روز علاقه‌ام به آن‌ها بیشتر و بیشتر شد. در همین دوران بود که با ویندوز ۹۵ و کیس‌های خوابیده و نورتون کامندر آشنا شدم. اولین زبان برنامه‌نویسی‌ای که کار کردم، کیوبیسیک بود. وقتی برنامه‌ای می‌نوشتم که اعداد اولِ از ۱ تا ۲۰ را مشخص و در خروجی چاپ می‌کرد، کلی ذوق می‌کردم.

به خاطر علاقه‌ام به ریاضی، در دانشگاه ریاضی محض خواندم. منطق و قطعیت موجود در احکام ریاضی، دو دلیل اصلی‌ام برای علاقه به ریاضی بوده و هست. در ترم اول دانشگاه، با پرشین‌بلاگ که به تازگی راه‌اندازی شده بود، آشنا شدم و یک وبلاگ در آن ساختم؛ اما سنگینی درس‌های رشته ریاضی، اجازه نداد در آن بنویسم. در ترم‌های بعد، مدیر مسئول و سردبیر دو نشریه ریاضی شدم و با کمک دوستانم، دو سه شماره را هم منتشر کردیم؛ اما باز هم سنگینی درس‌ها و آزمون کارشناسی ارشد، کار را نیمه‌تمام گذاشت.

در دوره کارشناسی ارشد، در یک سمینار ریاضی با نرم‌افزار حروف‌چینی زی‌پرشین آشنا شدم. نرم‌افزار رایگان و متن‌بازی که علاقه‌ام را برای نوشتن متون علمی، دو چندان کرد؛  به طوری که تا حالا دو کتاب دانشگاهی در مورد ریاضی با دوستانم نوشته‌ام.

بعد از اتمام دوره سربازی چند ترم در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ریاضی تدریس کردم؛ اما با وجود کسب نتایج خوب در نظرسنجی از دانشجویان، یک روز به من گفتند که ترم بعد دیگر نیا!

بعدها شرکت فرارسان ارتباط زاگرس را ثبت کردم و در حال حاضر به عنوان مدیرعامل در آن فعالیت می‌کنم و از کارم لذت می‌برم. علاوه بر این، با دوستان خوبم در گروه داوطلبانه پارسی‌لاتک فعالیت می‌کنیم و یاد می‌گیریم و یاد می‌دهیم.

دیدن فیلم، شنا و پیاده‌روی طولانی را دوست دارم و سعی می‌کنم همیشه ترندهای وب فارسی را دنبال کنم. در این وبلاگ در مورد علم، سلامت جسمی و روانی، برابری جنسیتی و تکنولوژی می‌نویسم. علاوه بر این به صورت مرتب در اینستاگرام پست و استوری می‌گذارم و در توییتر و کانال پانویس هم فعالیت دارم.

از اینکه نوشته‌های وبلاگ پانویس را می‌خوانید و با من همراهی می‌کنید، ممنونم.