یکی از موضوعاتی که تا به حال در این وبلاگ چندین پست در مورد آن نوشته‌ام، نحوه حروف‌چینی با بسته حروف‌چینی رایگان و متن‌باز زی‌پرشین بوده که یک بسته مبتنی بر سیستم حروف‌چینی لاتک است. از چند سال پیش که کار کردن با این بسته را شروع کرده‌ام، تقریباً دیگر هیچ‌وقت سراغ واژه‌پردازهایی مثل مایکروسافت ورد یا اپن‌آفیس نرفته‌ام. این فراموش کردن واژه‌پردازها دلایل بسیار زیادی دارد که به چند مورد مهم آن در این و این پست اشاره کرده‌ام.

در این چند سالی که با لاتک و زی‌پرشین کار کرده‌ام، علاوه بر متن‌های کوچک و بزرگی که با آن نوشته‌ام، نزدیک به ۱۰ کتاب دانشگاهی با موضوعات مختلف با آن حروف‌چینی و یا صفحه‌آرایی کرده‌ام. برای کسی مثل من که از نسخه ۹۷ ورد، کار با ورد را شروع کرده است و تا حد زیادی با نقاط ضعف آن آشناست، زی‌پرشین یک منجی به تمام معنا است. به دلیل کنترل کاملی که در هنگام کار با زی‌پرشین روی خروجی دارم، حروف‌چینی و صفحه‌آرایی با آن برایم بسیار لذت‌بخش است.

کسانی که با لاتک و یا زی‌پرشین کار کرده‌اند، به خوبی می‌دانند که کلاس book تمام نیازهای نویسندگان را برآورده نمی‌کند و لذا مجبور می‌شوند که بعضی از تنظیمات پیش‌فرض این کلاس را تغییر دهند و همچنین دستورها و تنظیمات بیشتری به آن اضافه کنند که ممکن است این کار برای یک کاربر تازه‌کار مشکل باشد. به همین دلیل در طی این سال‌ها بارها و بارها کاربرانی از من برای انجام این تنظیمات راهنمایی خواسته‌اند.

من برای حروف‌چینی و صفحه‌آرایی کتاب‌هایی که با زی‌پرشین انجام داده‌ام، کلاسی اختصاصی به نام parsibook نوشته‌ام که تنظیمات زیادی در آن انجام گرفته است که به چند مورد آن اشاره می‌شود:

 1. انتخاب فونت مناسب با توجه به هدف کلاس
 2. اختصاص اندازه‌های مختلف فونت برای قسمت‌های مختلف کتاب مانند متن اصلی، عنوان شکل‌ها و جدول‌ها، نقل‌ قول‌ها، منابع و…
 3. هماهنگی مناسب بین اندازه فونت متن‌های فارسی و انگلیسی و اعداد ریاضی
 4. انتخاب اندازه بلوک متن مناسب برای خوانایی بیشتر متن
 5. رعایت فاصله بین خطوط با توجه به اندازه بلوک متن
 6. رعایت فاصله مناسب بین عناصر موجود در صفحه مانند فاصله بین عنوان قسمت‌ها با متن‌های قبل و بعد از خود
 7. انتخاب ترتیب چیدمان بخش‌های مختلف کتاب
 8. طراحی صفحه اول فصل‌ها
 9. طراحی چیدمان سربرگ‌ها در بخش‌های مختلف کتاب برای پیدا کردن آسان‌تر بخش‌ها
 10. برخورد مناسب با «یتیم‌ها» و «بیوه‌ها»
 11. چگونگی ظاهر شدن پانویس‌های فارسی و لاتین

کلاس parsibook

این کلاس همچنین دارای امکانات مختلفی به صورت زیر است:

 1. تعریف چند گزینه (Option) برای راحتی کار حروف‌چینی و صفحه‌آرایی
 2. تعریف محیط‌های قضیه‌مانند ریاضی
 3. تعریف محیطی برای حروف‌چینی نقل قول
 4. تعریف چند محیط قاب‌مانند
 5. تعریف محیطی برای حروف‌چینی پرسش‌های پایان فصل‌ها
 6. تعریف محیطی برای حروف‌چینی پاسخ پرسش‌های پایان فصل‌ها
 7. تعریف محیطی برای حروف‌چینی کدهای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف
 8. ایجاد فهرست نمادها به روش استاندارد
 9. ایجاد واژه‌نامه فارسی به انگلیسی به صورت خودکار
 10. ایجاد نمایه پایان کتاب

به طور خلاصه می‌توانم بگویم که تمام تجربیاتی که در طول صفحه‌آرایی این ۱۰ کتاب کسب کرده‌ام را در این کلاس به کار برده‌ام تا کلاس بی‌نقصی از آب در بیاید. خروجی این کلاس را می‌توانید از سایت پارسی‌لاتک دانلود کنید.

بسیار خوشحالم که به اطلاع خوانندگان «پانویس» برسانم که در صورتی که قصد نوشتن کتاب با زی‌پرشین را دارید، می‌توانید از این کلاس استفاده کنید. کلاس پارسی‌بوک را می‌توانید با قیمت ۵۰ هزار تومان از فروشگاه اینترنتی پارسی‌لاتک خریداری کنید.

فرایند خرید این کلاس کاملاً ساده طراحی شده است. پرداخت هزینه آن نیز توسط درگاه پرداخت بانک ملت انجام می‌شود. نیازی به گفتن نیست که بلافاصله پس از پرداخت، لینک دانلود فایل زیپ کلاس به طور خودکار به آدرس ای‌میل‌تان فرستاده می‌شود.

 

در نوشته‌های بعدی این وبلاگ، باز هم درباره کلاس‌هایی که برای حروف‌چینی آماده کرده‌ام، خواهم نوشت. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌ها باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک «پانویس» شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید:

دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=1426

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین