حتماً با من موافق هستید که خیلی از کاربران اپلیکیشن‌های پیام‌رسان هر طور که دل‌شان بخواهد از آن‌ها استفاده می‌کنند و این وسط، به هیچ‌وجه آداب استفاده از آن‌ها را رعایت نمی‌کنند؛ البته این مشکلی است که با ورود هر تکنولوژی جدید به کشورمان اتفاق می‌افتد. یادم می‌آید حدوداً ۱۰ سال پیش که سیم‌کارت ارزان شده بود و هر دانشجویی، یکی برای خودش خریده بود، وقتی چند قدمی در دانشگاه راه می‌رفتی، حداقل ۱۰ نفر، بدون دلیل روی گوشی‌ات میس می‌انداختند. حالا هم با فراگیر شدن استفاده از اپ‌های پیام‌رسان، این مشکل به شکلی تازه در حال تکرار شدن است. به همین خاطر در ادامه، می‌خواهم آداب استفاده از اپ‌های پیام‌رسانی مثل وایبر را از دیدگاه خودم توضیح بدهم؛ با این امید که در این اپ‌ها کمتر برای دوستان و همکاران‌مان مزاحمت ایجاد کنیم. نکات زیر با تقریب خوبی در مورد بقیه اپ‌های پیام‌رسان نیز صادق است.

۱. کل متن موردنظرتان را در یک پیام بفرستید؛ نه در چند پیام جداگانه.

یکی از موارد آزاردهنده این است که کاربران هر خط از پیام موردنظرشان را در یک پیام جداگانه می‌فرستند. چیزی مثل حالت زیر

آداب استفاده از وایبر

کمترین ایرادی که این کار دارد، این است که گوشی طرف مقابل، به جای اینکه یک بار زنگ بخورد، ۷ بار زنگ می‌خورد که اگر طرف مقابل، در حال مطالعه، چرت نیم‌روزی یا در جلسه کاری باشد، حواسش پرت و کمی اعصابش خرد می‌شود. علاوه بر این، احتمالاً در هنگام فرستادن هر خط از پیام در قالب یک پیام جداگانه، مقدار بیشتری از حجم اینترنت‌تان مصرف می‌شود؛ چون در این حالت، ۷ بار به سرورهای وایبر وصل می‌شوید.

۲. دوستان‌تان را بدون اجازه خودشان به گروه‌های وایبری دعوت نکنید.

یک ایراد خیلی بزرگی که بیشتر اپ‌های پیام‌رسان از جمله وایبر دارند، این است که دوستان‌تان می‌توانند بدون اجازه شما، شما را به گروه‌های وایبری اضافه کنند. کمترین ایرادی که این کار دارد، این است که در یک چشم به هم زدن، شماره موبایل شما برای کلیه اعضای آن گروه که گاهی تا ۱۰۰ نفر هم می‌رسد، نمایش داده می‌شود. چند وقت پیش، یکی از دانشجویانم، من را به گروهی اضافه کرد. در عرض چند ساعت، با انبوهی از پیام‌های محبت‌آمیز! دانشجویان سابقم روبرو شدم. در چنین مواقعی یادتان باشد که فوراً گروه را Mute کنید و گزینه Leave the group را بزنید.

۳. عکس‌ها و فیلم‌های حجیم نفرستید.

متاسفانه وایبر گزینه‌ای برای غیرفعال کردن دانلود خودکار عکس‌ها و فیلم‌ها در هنگام استفاده از اینترنت وای‌فای ندارد و فقط برای اینترنت سیم‌کارت دارد:

Screenshot_2015-03-20-17-14-46

این یعنی اینکه اگر گوشی‌تان به اینترنت وای‌فای وصل باشد، حتی بدون اینکه وارد وایبر هم بشوید، بدون اجازه شما، عکس‌ها و فیلم‌هایی که برای شما فرستاده شده است، به طور خودکار، شروع به دانلود می‌کنند و بنابراین حجم قابل توجهی از اینترنت شما را مصرف می‌کنند؛ بنابراین اگر قصد فرستادن عکس، صدا یا ویدیویی حجیم به دوستان‌‌تان را دارید، بهتر است آن‌ها را به ای‌میل‌شان بفرستید یا قبل از آن، از آن‌ها اجازه بگیرید تا در صورت تمایل، آن‌ها را دریافت کنند. خوشبختانه واتس‌اپ گزینه‌ای برای غیرفعال کردن دانلود خودکار این فایل‌ها دارد. برای این کار کافی است به قسمت Settings/Chat settings/Media auto-download رفته و مطابق عکس زیر، دو گزینه اول را روی No media بگذارید. با این کار، این فایل‌ها بدون اجازه شما، دانلود نمی‌شوند.

Screenshot_2015-03-20-17-16-35

۴. قبل از تماس با یک پیام اجازه بگیرید.

قبل از تماس وایبری با دوستان‌تان از آن‌ها اجازه بگیرید؛ چون ممکن است بیرون و در حال استفاده از اینترنت نسل دوی سیم‌کارت باشند. در این حالت، کیفیت تماس، پایین خواهد بود. علاوه بر این ممکن است دوست‌تان تمایلی به مصرف شدن حجم اینترنتش برای صحبت کردن با شما نداشته باشد.

۵. قاعده «کبوتر با کبوتر، باز با باز» را رعایت کنید. 

وقتی استادتان شماره‌اش را برای مواقع اضطراری مثل باخبر شدن از تعطیلی ناگهانی کلاس در اختیارتان قرار می‌دهد، به این معنی نیست که هر روز برایش جوک‌ و یا جملات حکیمانه بفرستید. بهتر است ادب را رعایت کنید.

۶. گوشی دوستان‌تان را با جوک‌ها و جملات حکیمانه بمباران نکنید. 

دوستان‌تان ممکن است مثل شما از جوک و جملات حکیمانه خوش‌شان نیاید. شاید به خاطر رودربایستی اعتراضش را نشان ندهد؛ اما به این معنی نیست که از این پیام‌های شما خوشش می‌آید. اگر برای دوستی، چند تا از این پیام‌ها فرستادید و پیام مشابهی دریافت نکردید، لطفاً از این کار دست بردارید.

۷. سوال‌هایی که نیاز به جواب طولانی دارند را از طریق پیام نپرسید.

جواب سوال‌هایی مثل «چطور برای تافل بخونم؟» یا «چطور با لاتک مقاله بنویسم؟» را نمی‌توان در قالب یک یا حتی چند پیام داد؛ در این مواقع بهتر است به جای فرستادن پیام، تماس معمولی بگیرید. به طور کلی، تماس گرفتن، محترمانه‌تر از فرستادن پیام است.

۸. قبل از فرستادن یک خبر، از صحت آن مطمئن شوید.

اگر خبری را می‌خواهید برای یکی از دوستان‌تان بفرستید، قبل از فرستادن آن با یک سرچ کوچک از صحت آن اطمینان پیدا کنید تا اعتبار شما پیش دوستان‌تان از بین نرود. خبرهای دروغی مثل «در موقع زورگیری، رمز عابربانک را برعکس وارد کنید تا…» سال‌هاست که دارد دست به دست می‌شود.

 

این‌ها نکاتی بودند که به ذهن من رسیدند. چه چیزهای دیگری از وایبر شما را آزار می‌دهد؟ در بخش کامنت‌ها آن‌ها را ذکر کنید.

در نوشته‌های بعدی این وبلاگ، باز هم درباره این‌گونه مسائل خواهم نوشت. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌ها باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید:

دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=1552

 

 

 

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین