شاید این روزها که همه شرکت‌های تجاری برای فروش بیشتر، در حال ارائه تخفیف‌های نوروزی به مشتریان خودشان هستند، تخفیف‌های نوروزی رومینگ همراه اول را به صورت اس‌ام‌اس دریافت کرده باشید. یک نمونه از این تخفیف‌ها که برای من آمده است، این اس‌ام‌اس است:

Screenshot_2015-03-18-21-29-43

با دیدن این قیمت‌ها، کنجکاو شدم تعرفه تماس با ایران از کشوری مثل کانادا را ببینم. برای این کار، عدد 1 را به شماره 8070 فرستادم. نتیجه این بود:

Screenshot_2015-03-18-21-28-55

بله! درست می‌بینید. تعرفه هر دقیقه مکالمه از کانادا با ایران، ۱۲۴۲۰ تومان است! آدم از دیدن این قیمت‌های نجومی هم شاخ درمی‌آورد و هم خنده‌اش می‌گیرد. در زمانه‌ای که هر کسی با صرف هزینه‌ای در حدود ۱۳۰ هزار تومان می‌تواند یک گوشی موبایل هوشمند بخرد و سپس از اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی مثل وایبر و واتس‌اپ استفاده کند، چرا باید بابت هر دقیقه مکالمه، ۱۲۴۲۰ تومان هزینه پرداخت کند؟

آیا همراه اول فکر نمی‌کند کسی که از کانادا قصد مکالمه با ایران را داشته باشد، می‌تواند با هزینه فقط ده دقیقه مکالمه از کانادا با ایران، یک گوشی هوشمند بخرد و بعد تا دلش می‌خواهد با آن با ایران و هر نقطه از جهان، آن هم با کیفیت صدای HD صحبت کند؟

در آخر، هزینه هر دقیقه مکالمه از انگلیس را با فرستادن عدد 44 می‌بینیم که دیگر هیچ حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد: هر دقیقه، ۲۴۴۵۱ تومان! یعنی با پول ۵ دقیقه مکالمه با ایران از انگلیس می‌توان یک گوشی موبایل خرید!

Screenshot_2015-03-19-10-41-02

در نوشته‌های بعدی این وبلاگ، باز هم درباره این‌گونه مسائل خواهم نوشت. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌ها باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید:

دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=1540

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین