امروز این رقص باحال رو دیدم. به ذهم رسید یه خرده سرچ کنم ببینم چه ارتباطی بین رقص و سلامت مغز و روان وجود داره. اگه ویدیو رو نمی‌بینین، فیلترشکن‌تون رو روشن کنین و صفحه رو ریفرش کنین.

توی دنیا رشته‌‌ای به اسم روان‌شناسی رقص (Dance Psychology) وجود داره که توش محقق‌های رقص درباره رقص و رقاص از دیدگاه روان‌شناختی و علمی مطالعه می‌کنن. رقص معمولاً دنباله‌ای از قدم‌ها و حرکت‌ها در هواست که با موزیک هماهنگ می‌شه. به عبارت دیگه رقص تعامل فیزیکی و شناختی مهمی نیاز داره و به همین خاطر نه تنها باعث تقویت عضله، تعادل و هماهنگی می‌شه، بلکه باعث تقویت حافظه، توجه و عملکرد شناختی هم می‌شه.

تا حالا یک عالمه تحقیق روان‌شناسی در مورد رقص انجام شده. محقق‌ها به این نتیجه رسیدن که روشی که مردم بدن‌شون رو تکون می‌دن، روی توانایی فکر کردن و حل مساله‌شون تاثیر داره.

به عنوان مثال محقق‌های کالج پزشکی آلبرت اینشتین با بررسی ۱۱ فعالیت فیزیکی مثل رقص، دوچرخه‌سواری و شنا به این نتیجه رسیدن که فقط رقص می‌تونه ریسک ابتلای افراد به بیماری زوال عقل رو پایین بیاره. دلیلش هم اینه که رقص هم به تلاش روانی نیاز داره هم به تعامل اجتماعی؛ پس رقص قطعاً سلامت مغز رو افزایش می‌ده. در یه تحقیق دیگه‌ای محقق‌ها به این نتیجه رسیدن که رقص زومبا خلق‌وخو و مهارت‌های شناختی‌ای مثل تصمیم‌گیری رو بهبود می‌ده.

ارتباط بین رقص و سلامت مغز و روان

ارتباط بین رقص و سلامت مغز و روان

در تحقیقات دیگه‌ای به این نتیجه رسیدن که رقص به کاهش استرس کمک می‌کنه و باعث افزایش هورمون خوشی سرتونین می‌شه. همچنین باعث بهبود بیماری‌های پارکینسون (بیماری لرزش اندام) و آلزایمر می‌شه. همچنین در یه مقاله مرور سیستماتیک و متاآنالیز به این نتیجه رسیدن که رقص در درمان افسردگی بزرگ‌سالان موثره.

خلاصه اینکه برقصین؛ مخصوصاً با کسی که دوسش دارین! اهل رقص هستین؟

پ.ن: خانمی که توی ویدیو می‌رقصه، ۹۶ سالشه و مربی رقصه و اینجا هم عروسی برادرزاده‌شه!

منابع

  1. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00936/full
  2. https://neuro.hms.harvard.edu/harvard-mahoney-neuroscience-institute/brain-newsletter/and-brain/dancing-and-brain
  3. https://www.herts.ac.uk/research/centres/psychology/psychology-of-movement/clcir

اگر می‌خواهید از انتشار نوشته‌های بعدی پانویس باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس، اینستاگرام و یا کانال تلگرام پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید. دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=3274

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین