چند سال پیش، موقعی که دانشجوی کارشناسی ارشد تو تبریز بودم، با اصرار شدید یکی از دوست‌هام بلیت یکی از این همایش‌های موفقیت در زندگی که خیلی براش تبلیغ شده بود رو خریدم. ادعا می‌کرد که بهمون می‌گه فرمول موفقیت در زندگی چیه. ‌سخنرانش یکی از سخنران‌های انگیزشی معروف بود که الان هم توی اینستاگرام کلی دنبال‌کننده داره. واسه همین بلیتش حداقل واسه یه دانشجو خیلی گرون بود. سخنرانیش چیز خاصی نداشت. یه سری جمله‌های قشنگ با بیان قشنگ بود فقط. چیزهایی مثل:
– گذشته‌ها رو بذارین کنار.
– برید جلوی آینه و به خودتون بگید دیگه بسه.
– یه تکونی به خودتون بدید و بگید من می‌تونم زندگیم رو تغییر بدم.

یادمه از سالن که اومدیم بیرون، همه‌مون شاد و خوشحال و بمب انرژی بودیم و می‌خواستیم دنیا رو تکون بدیم؛ اما از فرداش، روز از نو و روزی از نو: حداقل من و دوستم همون آدم‌های سابق بودیم! ‌هر کسی یه پیشینه و تربیت خونوادگی و فرهنگی متفاوت داره؛ یه جور متفاوتی بزرگ شده؛ از یه جایی ضربه خورده؛ فوبیای یه چیزهایی رو داره. آدم‌ها با هم متفاوتن. موفقیت و شاد زندگی کردن و این جور چیزها یه فرمول مشخص ندارن که همه بتونن ازش استفاده کنن و حال‌شون خوب بشه. کلید دیگران لزوماً به قفل ما نمی‌خوره.

موفقیت در زندگی

موفقیت در زندگی

درسته که استفاده کردن از تجربیات و دانش دیگران خوبه، اما مراقب باشیم توی دام تبلیغات این همایش‌ها و سخنرانی‌ها و ویدیوهای انگیزشی غیرعلمی نیفتیم. این روزها اینستاگرام و تلگرام پر شده از سخنرانی انگیزشی. همه شدن استاد خوب کردن حال دیگران. شده یه بازار پرسود. ‌یه جورهایی داره از شاد نبودن و نداشتن احساس مفید و موفق بودن مردم سوء‌استفاده می‌شه این وسط. با یه لباس شیک و کراوات و یه بک‌گراند لاکچری میان جلوی دوربین و می‌گن تا ۲ سال پیش فقیر بودن تا اینکه یه روز تصمیم می‌گیرن از اون وضع بیرون بیان. ‌بعدش احساس نیاز و کمبود درت ایجاد می‌کنن. خیلی زیرکانه بهت القا می‌کنن اگه بدبختی، اگه خوشحال نیستی، اگه وضعیت مالیت خوب نیست، همه‌ش تقصیر خودته. بعد که ذهنت آماده پذیرش راه‌حل شد، می‌گن خب حالا تو فلان همایشم شرکت کن یا فلان پکیجم رو بخر! جالب اینجاست که خودشون نه کارگاهی دارن نه تولیدی‌ای نه هیچی. فقط یه دفتر با چند تا کارمند دارن که مسئول ثبت‌نام و فروش و ارسال همین پکیج‌هان. ‌قیمت‌ها رو هم که نگاه می‌کنی، سرسام‌آوره. تا ۴ میلیون هم داره؛ اونم واسه فقط چند تا دی‌وی‌دی و کتاب‌ و جزوه. با خرید این پکیج‌ها پول‌دار نمی‌شین؛ فقط اون‌ها رو پول‌دار می‌کنین. ‌

‌این روزها دلار داره ۳۰ تومن می‌شه. روز به روز داریم فقیرتر می‌شیم. به جای خرید این جور پکیج‌ها که قول میلیونر شدن یک‌شبه بهمون می‌دن، بشینیم یه مهارت یاد بگیریم. مهارتی که بهش علاقه داشته باشیم و بتونیم ازش پول دربیاریم. پول درآوردن از مهارتی که دوسش داریم، خیلی کیف می‌ده. ‌همه آدم‌های موفق یه روزی از صفر شروع کردن. از نظر من موفقیت فقط یه فرمول داره: انگیزه+مطالعه+تلاش+پشتکار ‌

نظر شما چیه؟ تجربه‌ای از موفق شدن دارین؟ این پایین بنویسینش.

اگر می‌خواهید از انتشار نوشته‌های بعدی پانویس باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس، اینستاگرام و یا کانال تلگرام پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید. دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=3340

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین