تا حالا از خودتون پرسیدین که چطور در اینستاگرام کپشن و کامنت راست چین و مرتب بنویسیم؟ اگه دقت کرده باشین، اینستاگرام پاراگراف اول کپشن رو با یه فاصله بعد از یوزرنیم شروع می‌کنه که این باعث می‌شه موقعی که زبان اینستاگرام‌تون انگلیسیه، پاراگراف اول، چپ‌چین بشه و همین برای ماهایی که به زبان فارسی می‌نویسیم، باعث می‌شه ظاهر کپشن‌مون زشت به نظر برسه؛ چون زبان فارسی، راست‌چینه. حالا اگه یه عدد یا یه کلمه انگلیسی هم توی پاراگراف باشه، جهت متن رو هم کلاً به هم می‌ریزه؛ طوری که خوندن پاراگراف رو تقریباً غیرممکن می‌کنه. توی این پست می‌خوام بهتون نشون بدم چطور در اینستاگرام کپشن و کامنت راست‌چین و راست به چپ بنویسیم و چکار کنیم که کپشن‌ها مرتب‌تر به نظر برسن و ظاهر قشنگ‌تری داشته باشن. در واقع می‌خوایم یاد بگیریم که چطور عکس سمت راستی رو به عکس سمت چپی تبدیل کنیم:

کپشن راست‌چین و مرتب در اینستاگرام

کپشن راست‌چین و مرتب در اینستاگرام

راست‌چین کردن پاراگراف اول کپشن در اینستاگرام

برای راست‌چین کردن پاراگراف اول در اینستاگرام، می‌تونین قبل از شروع متن کپشن یه نقطه بذارین. بعد اینتر بزنین و بعدش متن کپشن رو تایپ کنین. این‌جوری دیگه متن پاراگراف اول به یوزرنیم نمی‌چسبه و در نتیجه هم راست‌چین می‌شه هم راست به چپ نمایش داده می‌شه؛ یعنی عددها یا کلمه‌های انگلیسی داخل پاراگراف با متن قاطی نمی‌شن. دقت کنین که زدن اینتر خالی کافی نیست؛ چون اینستاگرام اینتر رو نادیده می‌گیره. اگه می‌خواین حرفه‌ای کار کنین و مثل کپشن‌های من از نقطه استفاده نکنین، باید از نیم‌فاصله استفاده کنین. اما نیم‌فاصله چیه؟

به دو کلمه «می شود» و «می‌شود» دقت کنین. اولی بین «می» و «شود» یه فاصله کامل داره؛ چیزی که تقریباً همه واسه جدا کردن کلمه‌های این‌شکلی می‌ذارن؛ ولی دومی بین «می» و «شود» یه کاراکتر نامرئی داره که بهش می‌گن نیم‌فاصله. حتماً باهام موافقین که ظاهر «می‌شود» از «می شود» قشنگ‌تره. این کاراکتر رو می‌تونین در ویندوز با ترکیب کلیدهای Shift+B یا Ctrl+Shift+2 و در اندروید با اپ‌هایی مثل Gboard وارد کنین. اپلیکیشن Gboard رو می‌تونین از گوگل پلی دانلود کنین. بعضی از گوشی‌ها مثل سامسونگ و اپل توی مدل‌های جدیدشون کلید نیم‌فاصله رو روی کیبورد پیش‌فرض‌شون دارن. این کلید رو توی کیبورد Gboard می‌تونین پایین کیبورد ببینین (کلید سبزرنگ):

کلید نیم‌فاصله در کیبورد Gborad

کلید نیم‌فاصله در کیبورد Gborad

مثل حالت بالا، قبل از شروع متن کپشن یه نیم‌فاصله بذارین. بعد اینتر بزنین و بعدش متن کپشن رو تایپ کنین. با این روش می‌تونین کپشن پست‌های قبلی‌تون رو هم راست‌چین و راست به چپ کنین. کافیه پست رو ویرایش کنین. اول کپشن یه نیم‌فاصله بذارین. بعد اینتر بزنین و بعدش پست رو ذخیره کنین. با این کار کپشن به صورت پایین درمیاد:

پاراگراف راست‌چین در اینستاگرام

پاراگراف راست‌چین در اینستاگرام

اما این کپشن هنوز خیلی قشنگ نیست. چون بین پاراگراف‌ها خط خالی وجود نداره. برای گذاشتن خط خالی کافیه بعد از نوشتن پاراگراف اول، اینتر بزنین. بعدش یه نیم‌فاصله بذارین. بعدش دوباره یه اینتر بزنین و بعد متن پاراگراف بعدی رو تایپ کنین. با تکرار این روش هر تعداد خط خالی‌ای که بخواین، می‌تونین بذارین. با این روش، کپشن این‌شکلی می‌شه که همون‌طور که می‌بینین، چشم رو اذیت و خسته نمی‌کنه و متن رو خواناتر و قشنگ‌تر می‌کنه:

گذاشتن خط خالی در اینستاگرام

گذاشتن خط خالی در اینستاگرام

حالا فقط یه کار دیگه باید انجام بدین و اون حذف هشتگ‌ها از پایین پسته. بودن هشتگ داخل کپشن چند تا بدی داره:

  1. ظاهر کپشن رو زشت می‌کنه.
  2. خواننده روی هشتگ‌ها می‌زنه و از پیج‌تون خارج می‌شه؛ یعنی با نوشتن هشتگ‌، عملاً کسی که داره پست‌تون رو می‌خونه رو به خارج از پیج‌تون هدایت می‌کنین!
  3. هر کپشن می‌تونه حداکثر ۲۲۰۰ کاراکتر باشه. با نوشتن هشتگ توی پست، مقداری از این عدد رو اشغال می‌کنین.

راه‌حل چیه؟ راه‌حل اینه که مثل من هشتگ‌ها رو به جای نوشتن توی کپشن، توی اولین کامنت بنویسین. از نظر اینستاگرام هیچ فرقی بین این ۲ حالت برای پیدا شدن پست‌تون توسط کاربرها وجود نداره. اگه همه مراحل بالا رو انجام داده باشین، پست‌تون این‌جوری نمایش داده می‌شه:

کپشن مرتب و درست در اینستاگرام

کپشن مرتب و درست در اینستاگرام

راست‌چین کردن کامنت‌ها در اینستاگرام

یکی دیگه از مشکلات مهم اینستاگرام اینه که متن کامنت رو درست بعد از یوزرنیم نشون می‌ده و همین باعث می‌شه موقعی که زبان اینستاگرام‌تون انگلیسیه، کل کامنت چپ‌چین بشه و باز مثل مشکل کپشن اگه عدد یا یه کلمه انگلیسی توی کامنت باشه، کامنت رو کلاً به هم می‌ریزه؛ طوری که خیلی وقت‌ها کامنت رو غیرقابل خوندن می‌کنه. چیزی مثل کامنت پایین:

کامنت چپ‌چین و ناخوانا در اینستاگرام

کامنت چپ‌چین و ناخوانا در اینستاگرام

خوشبختانه این مشکل هم با استفاده از نیم‌فاصله یه راه‌حل داره. برای این کار اپ Note یا مثلاً تلگرام و یا هر اپی که توش امکان زدن اینتر دارین رو باز کنین. اولش یه نیم‌فاصله بذارین. بعدش اینتر بزنین و بعد انگشت‌تون رو توی صفحه نگه دارین و از منوی ظاهرشده، Select all و بعدش Copy رو بزنین. با این کار، یه کاراکتر نیم‌فاصله و یه اینتر به کلیپ‌بورد گوشی‌تون اضافه می‌شه. حالا موقع ریپلای زدن به کامنت‌های دیگران یا نوشتن کامنت زیر یه پست کافیه قبل از نوشتن کامنت، انگشت‌تون رو نگه دارین و چیزی که کپی کردین رو پیست کنین. بعدش کامنت‌تون رو بنویسین و پستش کنین. با این کار کامنت‌تون این‌جوری نمایش داده می‌شه:

کامنت راست‌چین و مرتب در اینستاگرام

کامنت راست‌چین و مرتب در اینستاگرام

ممکنه بگین که من روزی ۱۰۰ تا کامنت می‌نویسم و این‌جوری خیلی وقت‌گیر می‌شه و اگر هم حتی از توی کلیپ‌بوردم بخوام پیستش کنم، با کپی شدن چیزهای جدید توی کلیپ‌بورد، کاراکتر نیم‌فاصله و اینتر حذف می‌شن. این هم یه راه‌حل داره و اون اینه که چیزی که کپی کردین رو توی کلیپ‌بورد گوشی‌تون قفل کنین. این‌جوری برای همیشه اون پایین می‌مونه و هر وقت بخواین کامنت بنویسین، می‌تونین ازش استفاده و پیستش کنین. من از وقتی اینستاگرام رو نصب کردم تا الان، این‌جوری کامنت می‌نویسم. اصلاً هم کار سختی نیست.

رفتن به خط بعدی در کامنت‌ها در اینستاگرام

حتماً دقت کردین که توی کامنت‌های اینستاگرام، نمی‌تونیم اینتر بزنیم. اگه توی کامنتی یه جمله انگلیسی بنویسیم، خیلی به‌هم‌ریخته می‌شه و تقریباً نمی‌شه خوندش. منظورم چیزی مثل کامنت پایینه:

قاطی شدن جمله‌های فارسی و انگلیسی

قاطی شدن جمله‌های فارسی و انگلیسی

برای رفتن به خط بعدی کامنت‌ها کافیه که اپ Note یا مثلاً تلگرام‌‌تون که می‌شه توشون اینتر زد رو باز کنین. بعدش یه نیم‌فاصله و اینتر بزنین و کامنتی که می‌خواین بنویسین رو تایپ کنین. هر وقت هم خواستین یه خط خالی توی کامنت‌تون باشه، از نیم‌فاصله و اینتر استفاده کنین. حالا این متن رو توی کادر کامنت اینستاگرام کپی و پیست و پستش کنین. همون‌طور که می‌بینین، همه چی مرتب و خوانا می‌شه:

رفتن به خط جدید در کامنت‌ها در اینستاگرام

رفتن به خط جدید در کامنت‌ها در اینستاگرام

امیدوارم با استفاده از این ترفندها، کپشن‌ها و کامنت‌های قشنگ‌تری توی اینستاگرام بنویسین و یه جورهایی به چشم خواننده بیشتر احترام بذاریم. پیشنهاد می‌کنم پست چند توصیه در مورد استفاده از اینستاگرام رو هم بخونین. سوالی اگه داشتین، توی کامنت‌ها بپرسین تا جواب بدم.

اگر می‌خواهید از انتشار نوشته‌های بعدی پانویس باخبر شوید، می‌توانید به طور رایگان، مشترک خوراک پانویس، اینستاگرام و یا کانال تلگرام پانویس شوید و یا برای اشتراک ای‌میلی، ای‌میل خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید. دقت داشته باشید که برای فعال‌سازی اشتراک ای‌میلی، باید ای‌میلی که از طرف وبلاگ برای‌تان فرستاده می‌شود را تأیید کنید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=3949

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین