یکی از صحنه‌هایی که هر استادی بعد از اعلام نمره‌های نهایی در پایان هر ترم می‌بیند، صحنه تکراری و آشنای ذکر مصیبت از طرف دانشجویان برای گرفتن نمره پاسی است. مصیبت‌هایی که دانشجویان با ذکر آن‌ها سعی می‌کنند دلیل درس نخواندن و نگرفتن نمره قبولی را برای استادشان توجیه کنند.

روشن است که این مشکلات و گرفتاری‌ها باید در طول ترم با استاد یا مشاور در میان گذاشته شود تا در مورد آن‌ها بحث و چاره‌جویی شود؛ نه اینکه بعد از اعلام نمره‌ها و به خاطر به رحم آمدن دل استاد مطرح شوند. با این وجود، به دلایل نامعلومی، تقریباً هیچ‌یک از دانشجویان در طول ترم، مشکلات‌شان را با استادان در میان نمی‌گذارند. به خاطر همین، امروز، آخر وقت کلاس، از دانشجویانم خواستم به صورت ناشناس، دلیل درس نخواندن‌شان را روی یک برگه برایم بنویسند. بعضی از پاسخ‌های آن‌ها را در زیر می‌بینید. پاسخ‌ها، کاملاً روشن هستند و نیازی به توضیح ندارند:

علت درس نخواندن دانشجویان

۱. دلیل اول: چون اصولاً درس خواندن ملال‌اور است؛ مخصوصاً اگر درس پایه باشد. دلیل دوم: ممکن است  در فهم درس، اشکالی باشد که باعث می‌گردد درس را نفهمیم؛ سپس آن درس به یک درس ناخوشایند تبدیل خواهد شد که خواندنش ملال‌آور است. دلیل سوم: وجود کارها یا پژوهش‌ها یا پروژه‌های جدا از درس (که به درس مربوط‌‌اند) که باعث می‌شوند برای دروس (مخصوصاً پایه) وقت نگذاریم.

۲. استاد وقتی سرگرمی‌های جالبی مثل اینترنت، facebook، موسیقی، نقاشی، ورزش و… هست، شما قضاوت کنید خواندن درس، به خصوص ریاضی و فیزیک ظلم نیست؟؟؟

۳. دلیل اول: حجم درس‌ها زیاد و وقت کم. دلیل دوم: درس رو یاد نگرفتیم یا البته درس رو یاد گرفتیم اما مشکلات پایه‌ای داریم. دلیل سوم: سر کلاس، خجالت می‌کشیم بپرسیم…

۴. سوال شما این است که چرا درس نمی‌خوانیم ولی من درس می‌خوانم وقت کم دارم چون ازدواج کردم و بچه دارم البته بچه‌ام خیلی کوچیکه چون ده ماهشه. به محض اینکه می‌خوابه، من می‌دوم و دفتر کتابام رو باز می‌کنم و درس می‌خوانم چون اگر بیدار بشه، میاد و پاره‌شون می‌کنه.

۵. خدایی آدمی که نامزد داشته باشه، دیگه درس یادش نیس.

۶. هیچ فایده‌ای ندارد.

علت درس نخواندن دانشجویان

۷. رغبت به درس ندارم-آخر عاقبت ندارد-در وسط جوانی هستیم و جنب و جوش و دل‌مشغله‌های زیادی دارم- عشق چو آید پدید/برد هوش و دل فرزانه را- تمام روز را اس‌ام‌اس می‌فرستم و قلیان می‌کشم-در خانه مجردی هستم و با دوستانم، همه کار می‌کنم.

۸. شاید ریاضی ۲ رو کمتر از بقیه کتابا خونده باشم، اونم به خاطر اینه که قبلاً یه بار این درسو خوندم و فکر می‌کنم بعداً (بعد از استاتیک و مقاومت) هم می‌شه جمع و جورش کرد.

۹. تعداد واحدهای زیادی برداشته‌ام و باید به خواندن همه برسم. در ضمن، ریاضی ۲ را هم به اندازه لازم و کافی می‌خوانم. همچنین برنامه طرح شده توسط دانشگاه هم بسیار فشرده است و به سختی می‌توانم طبق برنامه پیش بروم.

۱۰. بی‌انگیزگی-خستگی-کوفتگی-بی‌حوصلگی-تهاجم بیگانگان-تفریح و به قول شاعر: برخیز و مخور غم جهان گذران/بنشین و دمی به شادمانی گذران.

۱۱.  بیست واحد داریم و واقعاً نمی‌توانیم که هر جلسه، ریاضی ۲ را خوانده باشیم و درس‌های اختصاصی برای ما مهم‌تر هستند. برنامه درسی را دانشگاه طوری ارایه داده که هر روز ما باید به دانشگاه بیاییم. بنابراین هیچ روزی نداریم که بتوانیم به همه درس‌ها برسیم.

۱۲. وقتی ما از دوره دبیرستان وارد دانشگاه شدیم، در اثر یک تغییر وضعیت بزرگ، دچار تنبلی شدیم و حقیقتاً خودم هم دلیل واقعی آن را نمی‌دانم. فکر می‌کنم دیگر هیچ انگیزه‌ای ندارم تا به خاطر آن درس بخوانم.

۱۳. با این اوضاع دانشگاه و نظام آموزشی، دیگر حال درس خوندن برای آدم می‌مونه؟

علت درس نخواندن دانشجویان

۱۴. تا الان سر کار می‌رفتم وقت نداشتم. به امید خدا می‌خوام شروع کنم دیگه و رفت و آمدم می‌کردم. الان تازه اینجا ساکن شدم دیگه.

۱۵. راستش یکی از مشکلات من در درس خواندن، کار در مغازه پدرم بود. دلیل دیگشم محیط نامناسب خانه است.

۱۶. تعداد واحدهای اختصاصیم زیاده. از طرفی، روزهای تعطیل ۵شنبه و جمعه به کار کردن مشغولم.

۱۷. چون واقعاً اولاً وقت نمی‌شه انگار قسمت نیست. این ترم درس تخصصی‌مون آنقدر زیاده که حتی وقت نهارم حل تمرین داریم. از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۶ غروب کلاس دارم. برنامه‌ریزی می‌کنم که پنج‌شنبه و جمعه‌ها درس بخونم که اونم خانوادم میگن از شنبه تا چهارشنبه به خاطر شما هیچ کاری نمی‌کنیم پس همه برنامه‌های اونا می‌مونه واسه پنج‌شنبه و جمعه. من خودمم وقتی درسام تلنبار می‌شه آنقد استرس می‌گیرم و حالم بد می‌شه که بقیه درسم نمی‌فهمم.

۱۸. تا کی غم آن خورم که دارم یا نه/وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه- پر کن قدح باده که معلوم نیست/کاین دم فرو بدم بدارم یا نه.

همان‌طور که می‌بینید، بسیاری از این دلایل، کم و بیش در تمام دانشگاه‌ها و تمام رشته‌ها دیده می‌شود. علاوه بر این، بعضی از این دلایل مثل برنامه‌ریزی نادرست دانشگاه یا محیط نامناسب خانه برای درس خواندن از کنترل دانشجویان خارج است؛ اما دلایل دیگر را می‌شود تا حد زیادی مدیریت کرد. به نظر شما چه دلایل دیگری برای درس نخواندن دانشجویان وجود دارد؟

در نوشته‌های بعدی «پانویس» سعی می‌کنم درباره مهم‌ترین دلایل درس نخواندن دانشجویان کشورهای دیگر هم بنویسم. به نظر می‌رسد بسیاری از این دلایل، بین دانشجویان تمام کشورها مشترک باشد. اگر می‌خواهید از انتشار این نوشته‌‌ باخبر شوید، مشترک خوراک «پانویس» و یا مشترک ای‌میلی «پانویس» شوید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=857

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین