تنوع و گستره‌‌ی تکنولوژی باعث شده که علم برنامه‌نویسی به یک علم کاملاً بزرگ و پیچیده تبدیل شده و شاخه‌های بسیار زیادی را شامل شود. برای نیل به اهداف مختلف، زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگونی به‌وجود آمده‌اند. بسیاری از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی عمر چندان زیادی نداشتند و تنها برخی از آن‌ها توانسته‌اند نیازهای بشر در تولید نرم‌افزار را برآورده کنند. در این میان، زبان برنامه‌نویسی C++/C، یکی از معروف‌ترین و پرکاربرد‌ترین زبان‌های موجود در دنیا بوده که بسیاری از نرم‌افزارهای کنونی، به‌وسیله‌ی آن نوشته‌ شده است.

پاراگراف بالا، توضیحی است که در پیش‌گفتار کتاب «برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C» خودنمایی می‌کند که به خوبی، دلیل نوشتن کتاب را بیان می‌کند. کتاب «برنامه نویسی شی‌گرا به زبان ++C» کتابی است که توسط دکتر فرشاد ترابی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نوشته شده‌ است. در این کتاب زبان برنامه نویسی ++C به صورت گام به گام آموزش داده شده‌ است. نویسنده فرض کرده است که خوانندگان این کتاب هیچ چیز در مورد کامپیوتر و برنامه‌نویسی نمی‌دانند؛ لذا تمامی مطالب را به‌  صورت کاملاً ابتدایی بیان کرده‌ است. همچنین مبانی پایه‌ای که زبان سی بر آن استوار است، به خوبی تشریح شده‌ است.

برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C

تأکید اصلی این کتاب روی آموزش برنامه‌نویسی شی‌گرا برای رشته‌های غیر از مهندسی کامپیوتر است. عموماً در دیگر رشته‌ها، برنامه‌نویسی به صورت حرفه‌ای مد نظر نبوده و صرفاً به آموزش مطالب ساده و پایه بسنده می‌شود؛ اما این کتاب سعی دارد برنامه‌نویسی حرفه‌ای را برای این دست از رشته‌ها نیز ارائه دهد.

یکی از موارد جدیدی که در این کتاب معرفی شده است، مدل ساده‌ای از حافظه است که به قول خود نویسنده، اگر چه مدل واقعی نیست، اما در فهم برنامه‌نویسی کمک شایانی می‌کند. خود نویسنده در این مورد بیان می‌کند که: «تجربه‌ی شخصی من در تدریس این کتاب نشان می‌دهد که وجود این مدل از حافظه برای دانشجویان، جذاب‌ترین مطلب آموزشی بوده و دانشجویان اینجانب با یادگیری مدل، قادرند اتفاق‌هایی که در حافظه رخ می‌دهد را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند».

در این کتاب سعی شده است که مطالبی جمع‌آوری و ارائه شود که خواننده با خواندن آن‌ها به فهم خوبی از برنامه‌نویسی برسد. با توجه به تجربه‌ تدریس در طول چندین سال، کتاب به فصل‌های کوچکی تقسیم شده و در هر فصل فقط یک موضوع خاص کوچک بیان می‌شود. همچنین در هر فصل، فرض نویسنده بر آن است که خواننده از مطالب فصل‌های دیگر اطلاعی ندارد؛ بنابراین خواننده به صورت قدم به قدم با مفاهیم برنامه‌نویسی آشنا شده و در نهایت متوجه می‌شود که تمامی مسائل مربوط به این زبان را آموخته است.

شیوه‌ نگارش این کتاب به صورت آموزش ساده است. به عبارت دیگر از یک مبحث بسیار مفصل، نویسنده سعی کرده است که به کاربردی‌ترین موارد آن‌ها اشاره کرده و از پرداختن به کل جوانب خودداری کند. این کار باعث شده است که مطالب بیان شده به‌ صورت کاملاً ساده و قابل فهم بوده و حس پیچیده بودن موضوع به خواننده دست ندهد؛ لذا علاقه به خواندن و ادامه دادن مطلب در خواننده ایجاد می‌شود. برای دیدن فصل‌ها و بخش‌های مختلف این کتاب، می‌توانید پیش‌گفتار و فهرست مطالب این کتاب را دانلود کنید.

از جمله موارد خوب این کتاب که اهمیت آموزشی آن را بالا می‌برد، وجود کتاب حل‌المسائل و نمونه مثال‌های کاربردی است که در یک جلد تکمیلی به همراه کتاب موجود است. معماری جلد دوم به گونه‌‌ای است که تشابه کامل با فصل‌‌بندی کتاب اول دارد؛ اما در کتاب دوم صرفاً به حل مسائل پرداخته شده است. این مسائل نه فقط مسائل آخر فصل کتاب اول، بلکه مثال‌های مختلف دیگری را هم شامل می‌شود که خود به قوت کتاب دوم انجامیده است. همچنین در حل مسائل مطرح شده، نکات ظریفی بیان شده که در کتاب اول جای بیان آن نبوده است؛ بنابراین کتاب دوم نه فقط یک کتاب حل‌المسائل، بلکه تکمیل‌کننده مطالب آموزشی کتاب اول است.

حل‌المسائل کتاب برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C

از جالب‌ترین نکات موجود در مورد کتاب دوم، قرار دادن مثال‌هایی است که دانشجویان نویسنده به عنوان پروژه‌های درسی در طول ترم‌های مختلف ارائه داده‌اند. نویسنده گزیده‌ای از بهترین آن‌ها را در کتاب دوم جمع‌آوری کرده است و نکته‌ مثبت در این زمینه آن است که نام و مشخصات این دانشجویان را به‌ منظور رعایت حق کپی‌رایت در کتاب آورده است. همچنین کار جالبی که نویسنده کتاب انجام داده است، آن است که نام تمامی این دانشجویان را به عنوان همکاران تألیف در شناسنامه کتاب ثبت کرده است؛ کاری که متأسفانه خیلی از استادان در چنین حالت مشابهی انجام نمی‌دهند و کتاب را به اسم خود تمام می‌کنند.

علاوه بر تمامی مطالب بیان شده، جهت آموزش عملی برنامه‌نویسی، مجموعه‌ای از فیلم‌های آموزشی توسط نویسنده تهیه شده که در سایت شخصی وی در دانشگاه خواجه نصیر به صورت رایگان قرار گرفته است. علاوه بر این، برای آنکه خواننده بتواند به راحتی برنامه‌ها و مثال‌های موجود در کتاب دوم را آزمایش و اجرا کند، نویسنده، سورس تمام برنامه‌ها را نیز به تفکیک فصل و بخش در سایت خود قرار داده است. پیش‌گفتار و فهرست مطالب این کتاب را نیز می‌توانید از سایت نویسنده دانلود کنید.

از دیگر نقاط قوت هر دو کتاب، حروف‌چینی و صفحه‌آرایی آن‌ها با نرم‌افزار قدرتمند زی‌پرشین است؛ به طوری که خواننده در همان نگاه اول متوجه کیفیت بسیار بالای حروف‌چینی و صفحه‌آرایی آن نسبت به دیگر کتاب‌های مشابه می‌شود. برای آشنایی با زی‌پرشین می‌توانید این نوشته را بخوانید.

 برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C

با توجه به توضیحات بالا، اگر دانشجوی مهندسی هستید و یا می‌خواهید برنامه‌نویسی شی‌گرا به زبان ++C را به صورت خودخوان یاد بگیرید، خواندن این کتاب‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنم؛ چون علاوه بر توضیحات گفته شده، به نظر من یکی از نشانه‌های قوی بودن یک کتاب، این بوده و هست که کتاب، حاصل سال‌ها تجربه نویسنده آن در تدریس کتاب در کلاس‌های مختلف باشد. خوشبختانه هر دو کتاب، این ویژگی را دارند.

هر دو کتاب را انتشارات دانشگاه خواجه نصیر به ترتیب در ۳۷۲ و ۴۲۷ صفحه و با قیمت ۱۲۵۰۰ و ۱۷۰۰۰ تومان منتشر کرده است. برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانید به فروشگاه این انتشارات مراجعه کنید و یا آن را به صورت اینترنتی از اینجا و اینجا سفارش دهید.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=1021

 

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین