قبل از شروع، لازم است بگویم که موضوعی که می‌خواهم در این پست به آن بپردازم، موضوع جدیدی نیست؛ اما به دلیل اینکه متاسفانه هنوز هم در جامعه علمی ایران، جریان دارد، طرح آن، لازم به نظر می‌رسد.

در سال اول دوره کارشناسی ارشد، با پیشنهاد استاد راهنمایم، موضوع نظریه دامنه (Domain Theory) را انتخاب کردم و با همراهی ایشان، شروع به کار کردم. نظریه دامنه، در حیطه علوم کامپیوتر نظری قرار می‌گیرد که متاسفانه در ایران، به طور شایسته به آن پرداخته نشده است؛ اما در مقابل، در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا، به خصوص در اروپا، از اهمیت زیادی برخوردار است. در آن زمان، به دلیل آنکه دانشگاه، به دانشجویان کارشناسی ارشد، هوم‌پیج نمی‌داد، برای خودم یک هوم‌پیج ساختم و طبعاً مانند تمام هوم‌پیج‌های دانشگاهی دیگر، زمینه‌های پژوهشی و همچنین، موضوع پایان‌نامه‌ام را روی آن قرار دادم. مدتی گذشت تا اینکه روزی از طریق ای‌میل دانشگاهی‌ام، ای‌میل زیر را دریافت کردم:

Dear Dr. VAHID DAMANAFSHAN,

I am writing on behalf of an international publishing house, LAP Lambert Academic Publishing.
In the course of a research on the University of Tabriz, I came across a reference to your thesis on “The probabilistic powerdomain for stably compact spaces”.
We are an international publisher whose aim is to make academic research available to a wider audience.
LAP would be especially interested in publishing your dissertation in the form of a printed book.
Your reply including an e-mail address to which I can send an e-mail with further information in an attachment
will be greatly appreciated.

I am looking forward to hearing from you.
Kind regards,
Tatiana Costandachi
Acquisition Editor
LAP LAMBERT Academic Publishing AG & Co. KG
Saarbrücken
Dudweiler Landstraße 99, 66123 Saarbrücken Germany
Fon +49 681 3720-310
Fax +49 681 3720-3109
t.costandachi(at)lappublishing.com / http://www.lappublishing.com
Handelsregister Amtsgericht Saarbrücken HRA 10752
Partner with unlimited liability:
VDM Verwaltung Aktiengesellschaft
Board of Directors: Dr. Wolfgang Müller (CEO), Christoph Schulligen, Esther von Krosigk
Supervisory Board: Prof. Dr. Johannes G. Bischoff (Chairman), RA Thomas Bischoff, RA André Gottschalk

موضوع از این قرار است که فردی به نمایندگی از انتشارات Lambert که خود را یک ناشر بین‌المللی واقع در آلمان، معرفی می‌کند، از طریق ای‌میل با شما تماس می‌گیرد و تمایل خود را برای چاپ کارهای پژوهشی شما به صورت کتاب اعلام می‌کند و هدف خود از این کار را، عرضه حاصل تحقیقات شما به تعداد بیشتری از مخاطبان اعلام می‌کند. به عنوان مثال، در ای‌میل بالا، از من خواسته است که پایان‌نامه‌ام را برای چاپ به آن‌ها بسپارم. همان‌طور که می‌بینید، ای‌میل با اسم کامل من شروع شده است؛ نام دانشگاه محل تحصیلم را ذکر کرده و از همه مهم‌تر، عنوان دقیق پایان‌نامه‌ام را هم آورده است. نکته جالب‌تر اینکه این ای‌میل به پوشه اسپم ای‌میلم نرفته بود و همچنین به آدرس ای‌میل دانشگاهي‌ام فرستاده شده بود. همچنین اگر دقت کنید، این ای‌میل، امضایی حرفه‌ای دارد؛ به طوری که آدرس پستی، شماره تلفن، آدرس وب‌سایت و نام مدیران بخش‌های مختلف انتشارات را در خود دارد.

انتشارات Lambert

اعتراف می‌کنم که به دلایل بالا، در نگاه اول، کمی هیجان‌زده شدم؛ اما چون خوشبختانه در مورد انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی شناخت خوبی داشتم، شروع به جستجو در گوگل کردم. مثل همیشه، جستجو در وب فارسی، ناامیدم کرد؛ تنها چندین خبر در سایت چند دانشگاه پیدا کردم که در آن‌ها، با افتخار اعلام شده بود که کتاب استاد دانشکده فلان توسط انتشارات بین‌المللی لمبرت آلمان و به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است و در آن‌ها، نویسندگان کتاب‌ها، کلی از این انتشارات تعریف کرده بودند؛ حتی یکی از این نویسنده‌ها به خبرنگار دانشگاه گقته بود که: «در حال حاضر، این کتاب در بیش از ۸۰۰۰۰۰ کتاب‌فروشی در سراسر جهان، در دسترس پژوهشگران قرار دارد!» با دیدن این خبرها و تعریف‌ها، بیشتر شک کردم و شروع به جستجو به زبان انگلیسی کردم و خوشبختانه هر چیزی که به دنبالش بودم را پیدا کردم.

انتشارات لمبرت

جریان از این قرار است که نویسندگان ذوق‌زده و از همه جا بی‌خبر، وقتی با چنین پیشنهادی روبرو می‌شوند، متن کامل پایان‌نامه، رساله و یا کتاب خود را در اختیار ناشر گفته شده قرار می‌دهند؛ سپس اثر تحویل داده‌شده، بدون هیچ‌گونه داوری و یا بررسی، پذیرفته می‌شود و ناشر بعد از مدت بسیار کوتاهی، یک نسخه صحافی شده و آماده شده از کتاب را برای نویسنده ارسال می‌کند. نویسنده پس از دیدن این نسخه، با افتخار و بدون درنگ، آن را در بین همکاران، دوستان و فامیل در بوق و کرنا کرده و خیال می‌کند که اثرش در بیش از ۸۰۰۰۰۰ کتاب‌فروشی در سراسر جهان به فروش می‌رود و اگر مقداری هم پیگیر باشد، می‌تواند امتیاز پژوهشی این کار را هم از دانشگاه خود بگیرد؛ اما پشت پرده این کار چیست؟ واقعیت این است که انتشارات لمبرت، یک جور موسسه است که بنا بر پایه اطلاعاتی که از مشتریان (نویسندگان) قبلی خود می‌گیرد، با نویسندگان جدید تماس می‌گیرد و نویسنده جدید، به خیال اینکه اثرش، یک اثر قابل توجه و شایسته تحسین است و باید افراد بیشتری از وجود آن بهره‌مند شوند، با این به اصطلاح ناشر، شروع به همکاری می‌کند.

اولین مشکلی که در اینجا وجود دارد، این است که نویسنده با این کار خود، کلیه حقوق مادی و معنوی اثر خود را به این ناشر واگذار می‌کند و در ازای آن، فقط به ازای هر فروش هر نسخه از کتاب، درصدی از مبلغ فروش را دریافت می‌کند. با جستجویی که انجام دادم، متوجه شدم که ناشر در پرداخت این مبلغ هم، بسیار بدقول عمل می‌کند و هر بار با آوردن بهانه‌ای مثل قوانین بانکی، به حد نصاب نرسیدن صورت‌حساب برای تسویه، از دادن این مبلغ، خودداری می‌کند. از طرف دیگر، نویسنده دیگر نمی‌تواند اثرش را بعدها در جایی دیگر به چاپ برساند؛ چون اولاً کلیه حقوقش را واگذار کرده است و ثانیاً هیچ ژورنالی، اثری را که قبلاً به چاپ رسیده است، قبول نمی‌کند.

انتشارات لمبرت

مشکل دیگری که وجود دارد، این است که قضیه عرضه کتاب در بیش از ۸۰۰۰۰۰ کتاب‌فروشی، دروغی بیش نیست. به بیانی دقیق‌تر، ناشر فقط مشخصات کتاب را در سایت‌های آنلاین فروش کتاب قرار می‌دهد و هر وقت خریداری برای کتاب پیدا شود و آن را سفارش دهد، ناشر یک نسخه از کتاب را آماده می‌کند و برای خریدار می‌فرستد و از این راه، کسب درآمد می‌کند که بسیار منطقی هم هست؛ زیرا هیچ ناشری، ندیده و نشناخته، روی هیچ کتابی، آن هم به اندازه حداقل ۸۰۰۰۰۰ نسخه، سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

همان‌طور که در بالا هم گفته شد، این ناشر، تنها بر پایه اطلاعاتی که از مشتریان قبلی خود می‌گیرد، عمل می‌کند و خود، هیچ‌گونه تحقیقی در مورد کارهای پژوهشی نویسنده و خود نویسنده نمی‌کند. در یکی از کامنت‌هایی که در یک وبلاگ فرنگی دیدم، کاربری نوشته بود: «این ناشر به اشتباه، با پسرخاله من که یک دانش‌آموز دبیرستانی است، تماس گرفته و از او خواسته است که حاصل کارهای پژوهشی‌اش را که فقط یک تکلیف ساده ۲۰ صفحه‌ای بوده است، برای چاپ به صورت کتاب، به آن‌ها بسپارد». با جستجویی ساده در اینترنت، می‌توان صدها مورد مشابه را پیدا کرد و به این نتیجه رسید که این‌گونه ناشران، هیچ اعتباری ندارند.

انتشارات Lambert آلمان

مطلب جالبی که با پیگیری‌های بیشتر، متوجه آن شدم، این است که بیشترین کسانی که طعمه سودجویی این به اصطلاح ناشر شده‌اند، دانشگاهیان شهر تبریز بوده‌اند و شاید به همین خاطر بوده است که این ناشر با من که در دانشگاه تبریز درس خوانده‌ام، تماس گرفته است.

نکته‌ای که دوست دارم در آخر به آن اشاره کنم این است که خوشبختانه امروزه، اینترنت، حد و مرزها را برداشته است. بنابراین چه خوب است که با دیدن این‌گونه پیشنهادها، قبل از هر اقدامی، با کمی جستجو در اینترنت، نظرات دیگران را هم در مورد آن‌ها ببینیم و از چند و چون آن‌ها باخبر شویم تا بتوانیم تصمیم عاقلانه‌ای در مورد آن‌ها بگیریم.
امیدوارم هر چه بیشتر در مورد این کلاهبرداری اطلاع‌رسانی شود تا دانشگاهیان ما بیشتر از این، طعمه سودجویی این نوع موسسه‌ها نشوند و آثار باارزش خود را در جاهای بهتر و معتبرتری به چاپ برسانند.

لینک ثابت: https://panevis.ir/?p=180
منبع: خبرنامه شماره ۱۳۰ انجمن ریاضی ایران.

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین